امروز : شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷

 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۱۲ تیر, ۱۳۹۶ | ساعت انتشار خبر : ۰۳:۵۶ | تعداد بازدید : 3223 نفر | امتیاز خبر :
 • پشت پا به اقتصاد مقاومتی با مجوز وزارت ورزش !

    چرا اغلب باشگاه‌های کشورمان علاقه مفرطی برای برپا کردن اردوهای پیش‌فصل در خارج از کشور دارند، درست است که مسئولان اهمیتی به این سفرهای بی‌نتیجه و هزینه‌بر نمی‌دهند، اما افکار عمومی به ...

  لیگ برتر - ندای پیشوا

   

  چرا اغلب باشگاه‌های کشورمان علاقه مفرطی برای برپا کردن اردوهای پیش‌فصل در خارج از کشور دارند، درست است که مسئولان اهمیتی به این سفرهای بی‌نتیجه و هزینه‌بر نمی‌دهند، اما افکار عمومی به حیف و میل کردن بیت‌المال حساس است.

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ندای پیشوا، روزنامه «جوان» در یادداشتی از «شیوا نوروزی» نوشت:

  اردوهای آماده‌سازی تیم‌های لیگ برتر فوتبال کشورمان قبل از شروع فصل جدید همه ساله حواشی خاص خود را به همراه دارد. جدا از این مسئله که این اردوها تا چه اندازه سطح آمادگی جسمانی و فنی بازیکنان را بالا می‌برد، موضوع اینکه چرا اغلب باشگاه‌های کشورمان علاقه مفرطی برای برپا کردن اردوهای پیش‌فصل در خارج از کشور دارند خود جای بحث دارد، بحثی که هر سال سر زبان‌ها می‌افتد، اما در نهایت هم به نتیجه خاصی نمی‌رسد.

  حضورگسترده تیم‌های ایرانی در کشورهای همسایه و حتی در قلب اروپا به هیچ وجه موضوع جدیدی نیست و دیگر به یکی از ملزومات لیگ برتر تبدیل شده است. اصلاً مگر می‌شود لیگ برتری در کار باشد و مدیران حرفه‌ای تیم‌های باشگاهی برای سفر برون مرزی تیم برنامه‌ریزی نکنند؟! در طول یک فصل تنها دوبار فرصت چنین سفرهای پیش می‌آید، تمرینات پیش‌فصل و اردوی‌های نیم‌فصل. پس با این حساب مسئولان تیم‌ها از همین دو فرصت ممکن بهترین استفاده را می‌برند و طبق روال هر سال خارج از مرزهای سرزمین‌مان جایی را برای تمرین کردن پیدا می‌کنند. امسال نیز همانطور که گفته شد بیشتر تیم‌ها مقصد خود را برای برپایی اردو اعلام کرده‌اند؛ یکی به اوکراین می‌رود، یکی به ارمنستان، ترکیه هم در دستور کار است و سایرین نیز یا هنوز به دنبال بهترین کشور برای برگزاری تمرینات‌شان هستند یا از درد بی‌پولی رنج می‌برند و حسرت سفر خارجی می‌کشند، اما اینکه چرا تیم‌های فوتبال کشورمان برخلاف سایر موارد تا این اندازه درخصوص اردوهای پیش‌فصل در خارج از کشور حساسیت نشان می‌دهند و برنامه‌ریزی دقیقی در مورد هرچه بهتر برگزار شدنش دارند، خود ابهام بزرگی است! نداشتن امکانات کافی و گرم شدن بیشتر شهرهای ایران دو بهانه همیشگی آقایانی است که برای سر گرفتن اردوی خارجی تمام تلاش‌شان را به کار می‌گیرند.

  این در حالی است که دوری بازیکنان از حاشیه و برگزاری بازی‌های تدارکاتی با تیم‌های خارجی نیز بعضاً از سوی برخی‌ها در مواجه با انتقادها مطرح می‌شود. در مقابل این دو بهانه باید به آقایانی که به شدت شیفته سفر خارجی هستند نکاتی را گوشزد کرد. در اینکه فوتبال ما در سطح کشور امکانات به روز و مطابق با استانداردهای بین‌المللی زیادی ندارد و شهرهای زیادی از داشتن امکانات سخت‌افزاری حرفه‌ای محروم هستند شکی نیست، اما با نگاهی دقیق‌تر می‌توان از امکانات خوب برخی شهرهایمان مطلع شد. اگرچه بسیاری از استان‌های ما در این برهه زمان هوای گرمی دارند و در استان‌های جنوبی مردم گرمای طاقت‌فرسایی را تجربه می‌کنند، ولی در همین روزها در شمالغرب ایران و به ویژه اردبیل و سرعین مردم محلی و گردشگران از هوای مطلوب و خنک این مناطق لذت می‌برند. به‌علاوه اینکه امکانات فوتبالی و رفاهی مناطق ذکر شده در سال‌های گذشته پیشرفت قابل قبولی داشته تا جایی که تیم‌های فوتبال کشورمان می‌توانند بدون دغدغه اردوی تمرینی خود را برپا کنند. با این کار از ریخت و پاش‌های بی‌دلیل و خروج ارز از کشور جلوگیری و به رونق اقتصاد کشور کمک می‌شود.

  از سوی دیگر با این کار در راه عملی شدن اقصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری قدم برمی‌داریم، اما بحث دوری از حاشیه و بازی‌های تدارکاتی؛ اول از همه باید گفت که اصولاً در اردوهای خارج از کشور بازی‌هایی به اسم دیدارهای تدارکاتی برگزار می‌شود که نام و نشان تیم حریف برای هیچ‌کس آشنا نیست. پیگیر که بشوید، می‌بینید حریف ترکیبی از بازیکنان محلی یک شهر دورافتاده در فلان منطقه اروپا بوده که مسئولانش حتی از بازی مقابل یک تیم لیگ برتری ایران ذوق‌زده هم می‌شوند. خلاصه اینکه با اینگونه بازی‌ها هیچ تیمی به آمادگی مطلوب نرسیده و نخواهد رسید. بحث حواشی هم که دیگر اشاره نکنیم بهتر است. با جست‌وجو در سایت‌های خبری به راحتی می‌توان اخبار حاشیه‌ای اردوهای خارجی تیم‌های مطرح را مرور کرد. در یک کلام باید به دلدادگان اردوهای خارجی بگوییم که دیگر با بهانه‌های تکراری نمی‌توانید رسانه‌ها و هواداران را توجیه کنید. درست است که مسئولان اهمیتی به این سفرهای بی‌نتیجه و هزینه‌بر نمی‌دهند و برایشان مهم نیست بودجه‌های دولتی چگونه حیف و میل شود، اما افکار عمومی به حیف و میل کردن بیت‌المال حساس است. اخیراً هم که داورزنی، معاون وزیر ورزش به جای آنکه در جهت حفظ منافع کشور نسبت به سفرهای خارجی بی‌مورد تیم‌های فوتبال حساسیت نشان دهد، از موافقت وزارت ورزش برای سفرهای خارجی سرخابی‌ها به شرط برگزاری بازی‌های دوستانه خبر داد. در مورد بازی‌های به اصطلاح دوستانه که قبلاً توضیح داده شد، اما خبر خوشی که داورزنی برای سرخابی‌ها داشت بار دیگر ثابت کرد عزمی برای مدیریت حرفه‌ای وجود ندارد.

   

  منبع: فارس

  No views yet


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای