امروز : شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱

 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه 18 ژوئن, 2017 | ساعت انتشار خبر : 16:05 | تعداد بازدید : 8570 نفر | امتیاز خبر :
 • نشست مشترک مرکز پژوهش ها و کمیسیون امنیت ملی برای تهیه طرح مقابله با تحریم‌های آمریکا

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مقرر شده کمیسیون امنیت ملی نیز پیش نویسی در خصوص طرح مادر قانون مقابله با تحریم‌های سنا تدوین نماید. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ...

  سید حسین نقوی حسینی - ندای پیشوا

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مقرر شده کمیسیون امنیت ملی نیز پیش نویسی در خصوص طرح مادر قانون مقابله با تحریم‌های سنا تدوین نماید.

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ندای پیشوا، سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تحریم های جدید سنا علیه جمهوری اسلامی اظهار داشت: واقعیت این است که ترامپ و تیمش با موضع پاره کردن برجام بر سر کار آمدند اما زمانی که با پاسخ دندان شکن رهبر معظم انقلاب مبنی براینکه اگر شما برجام را پاره کنید ما آن را آتش می زنیم و همچنین عکس العمل های سایر طرف های ۱+۵ نسبت به این موضع آمریکا،  دولت جدید این کشور مجبور به تغییر استراتژیش شد.

  وی با بیان اینکه آمریکا پس از این واکنش ها، از مواضع خصمانه اش عبور کرد، افزود: آمریکایی ها مطابق اعلام سخنگوی کاخ سفید بیان کردند که به اجرای سخت گیرانه برجام ادامه می دهیم؛ معنای اجرای سخت گیرانه این است که اجازه می دهیم برجام اجرایی شود اما ایران باید یک طرفه به تعهداتش عمل کرده و ما مانع انتفاع ایران از برجام می شویم؛ در واقع این بهترین حالت برای آنها محسوب می شود.

  نقوی حسینی با تاکید براینکه ترامپ در حال حاضر استراتژی اش را در قبال برجام تغییر داده و به تحریم های غیرهسته ای پناه آورده است، تصریح کرد: وی در تلاش است تا آنقدر تحریم های غیرهسته ای را تقویت کند که شرایط برای کشورمان بدتر از زمان اعمال تحریم های هسته ای شود. در واقع آمریکایی ها با اعمال تحریم های غیرهسته ای خلاف برجام عمل نکرده اند اما در عین حال چارچوب تحریم ها را از قبل از زمان برجام سخت تر کرده اند.

  نماینده مردم ورامین ادامه داد: طرح تحریمی جدید سنای آمریکا معروف به S722 یک قانون جامع و مادری است که زیرمجموعه آن می تواند هر طرح تحریمی دیگری باشد و شرایط تحریمی را به مراتب سخت تر از قبل از برجام کند.

  وی یادآور شد: اگرچه همین مصوبه با مواد ۲۶ تا ۲۹ برجام مغایرت آشکار دارد و از نظر ما نقض برجام است، اما از نظر طرف غربی نقض برجام تلقی نمی شود. باتوجه به اینکه تحریم جدید سنا نقض برجام نیست از این رو مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر قانون اقدام متقابل و متناسب جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام در اینجا کارایی ندارد چون آن مصوبه تنها معطوف به برجام است و اگر آمریکایی ها برجام را نقض می کردند می توانستیم با اجرای این مصوبه اعتراض مان را نشان دهیم.

  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به لزوم ایجاد طرح جدید از سوی ایران متناسب با اقدام اخیر آمریکایی ها در طرح تحریمی جدید علیه کشورمان، بیان داشت: لاریجانی، رئیس مجلس به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ماموریت داد تا در برابر تهدیدات و تحریم های آمریکایی ها  متناسب با این قانون، طرحی را تهیه کند، که ما نیز اکنون در حال بررسی و تهیه طرح مادر هستیم. این طرح می تواند ضمن اینکه سه مصوبه غیرهسته ای ما مبنی بر غرامت های شهروندانی که از کاربرد سلاح های شیمیایی آسیب دیدند، غرامت شهروندانی که از ناحیه ترور آسیب دیدند وغرامت شهروندانی که هر گونه اقدامات آمریکا خسارت جانی و مالی متوجه انها شده را تحت پوشش قرار دهد، مفاد جدید دیگری هم داشته باشد تا به عنوان طرح جامع و مادر در برابر قانون جدید  آمریکایی ها به کار گرفته شود.

  نقوی حسینی در پایان خاطرنشان کرد: از انجایی که مرکز پژوهش های مجلس کار کارشناسی روی این موضوع انجام داده قرار شده تا طرحی را در این خصوص تهیه کند ضمن اینکه مقرر شده کمیسیون امنیت ملی نیز پیش نویسی تدوین نماید تا ان شالله بتوانیم در جلسه ای مشترک ، طرح جامع، عملیاتی و قابل اجرایی تهیه کنیم.

  منبع: دانشجو

   632 total views,  1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای