امروز : پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷

 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۲۶ فروردین, ۱۳۹۷ | ساعت انتشار خبر : ۱۸:۳۵ | تعداد بازدید : 13543 نفر | امتیاز خبر :
 • یخچال سنتی و با عظمت روستای طارند پیشوا مرمت می شود

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشدان یا یخچال، در معماری قدیم ایران برای تولید و نگهداری یخ ساخته می‌شد، معمولاً هر یخچال دارای یک استخر و یک دیوار بلند (بنام حصار) و ...

  یخچال سنتی و با عظمت روستای طارند پیشوا مرمت می شود

  رئیس میراث فرهنگ گردشگری و صنایع دستی شهرستان پیشوا گفت:با هماهنگی های به عمل آمده پرونده مرمت و رسیدگی از یخچال سنتی طارند پیشوا در اولویت برنامه های بوم گردی استان تهران قرار گرفت.

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشدان یا یخچال، در معماری قدیم ایران برای تولید و نگهداری یخ ساخته می‌شد، معمولاً هر یخچال دارای یک استخر و یک دیوار بلند (بنام حصار) و یک مخزن گنبد دار بود. حصار طوری ساخته می‌شد که تمام روز سایه آن بر استخر می‌افتاد و از گرم شدن آب جلوگیری می‌کرد. یخی که در زمستان در استخر یخچال درست می‌شد، شکسته و در خزانه، انبار می‌کردند و در فصل گرما مورد بهره برداری قرار می گرفت.

  ژاله نیا در گفت و گو با گروه فرهنگی پایگاه خبری ندای پیشوا ،با بیان اینکه یخچال‌ها در گذر زمان به بوته فراموشی سپرده شده اند، اظهار داشت: کم شدن منزلت فرهنگی، اعتباری و اقتصادی چهره ای متروک به یخچال بخشیده و سبب بی هویت شدن آنها شده و شرایط مناسب برای ویرانی بنا را فراهم کردهوا؛ یخ و به دلیل منفرد بودن و قرار گرفتن در حاشیه شهر و فضای نسبتا باز، بادهای تند و توفان های شدید کویر باعث فرسایش تدریجی آن شده است.

  وی افزود: یخچال سنتی و با عظمت طارند پیشوا بدست فراموشی سپرده شده است که اخیرا با پیگیریها برای آن اعتبار در نظر گرفته شده است.
  رئیس میراث فرهنگ گردشگری و صنایع دستی شهرستان پیشوا گفت : با هماهنگی اداره کل استان تهران و فرمانداری قرار است پرونده مرمت و رسیدگی بیشتر این اثر در اولویت برنامه‌های بوم گردی استان تهران قرار گیرد.
  دهیار روستا طارند پایین در ادامه بیان نمود : با توجه به اینکه این اثر تاریخی درون ملک شخصی قرار دارد، با مالک زمین و صاحبان زمین‌های اطراف صحبت شده است که در ابتدا، راه دسترسی برای این اثر باز شود و کار‌های تحقیقاتی اولیه در آن به راحتی صورت بگیرد.

  شاهسون افزود: شورای روستا و دهیاری طارند پایین آماده هر نوع کمک برای مرمت و احیا این اثر تاریخی است.

  وی گفت: به دیل اینکه این اثر زیبا و نادر تاریخی در محوطه باغی شخصی محصور بود هنوز تحقیقاتی در مورد آن صورت نگرفته است و کارشناسان و  حتی خیلی از اهالی هم از ارتفاع و مساحت این یخچال بزرگ خبر ندارند ولی با تخمین های ما مشخص شده که یکی از بزرگترین یخچال های سنتی و تاریخی ایران باشد.

  در حال حاضر قسمتی از دیواره شرقی ان به عرض سه متر و ارتفاع ۲ متر به دلایل نامعلومی فروریخته است./انتهای پیام

  No views yet


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای