امروز : شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه 7 اکتبر, 2020 | ساعت انتشار خبر : 14:28 | تعداد بازدید : 2057 نفر | امتیاز خبر :
 • گفتمان اربعین حسینی هرگز تعطیل نمی شود/#به_تو_از_دور_سلام

  ایجاد تمدن عظیم اسلامی هدف نهایی جهان اسلام است و راهپیمایی و گفتمان اربعین می تواند یک وسیله گویا برای تحقق این هدف باشد اما امروز با وجود ویروس منحوس کرونا تمام ...

  ایجاد تمدن عظیم اسلامی هدف نهایی جهان اسلام است و راهپیمایی و گفتمان اربعین می تواند یک وسیله گویا برای تحقق این هدف باشد اما امروز با وجود ویروس منحوس کرونا تمام مسلمانان جهان از دور به سیدوسالار شهیدان سلام عرض می کنند/

  به گزارش خبرگزاری ندای پیشوا، چندی است به دلیل شیوع ویروس کرونا محافل و مراسم های عمومی و مذهبی کشور ایران و عراق تعطیل شده است و این امر باعث شده تا دیدگاهی در جامعه شکل بگیرد که اربعین امسال تعطیل و یامنتفی است و اقامه نخواهد شد.

  این امر اخیرا شدت بیشتری پیدا کرده و تعدادی از مسئولین مرتبط با اربعین حسینی در ایران نیز به اظهار نظری درباره عدم برگزاری اربعین می پردازند و برگزاری یا عدم برگزاری راهپیمایی اربعین را معادل با حماسه اربعین تلقی کرده و این مفهوم را به جامعه نیز منتقل می کنند و این اتفاق مبارکی که هرساله در اقصی نقاط دنیا تکرار می شود و به تعبیر مقام معظم رهبری می تواند زمینه ساز تحقق تمدن نوین اسلامی باشد را در پیاده روی اربعین خلاصه کرده و تقلیل می دهند.

  گفتمان اربعین در سال های اخیر در حال تبدیل شدن به گفتمان غالب و وحدت بخش در جهان اسلام است و هم از این رواست که مقام معظم رهبری اشاره دارند که اربعین جهانی شد و جهانی تر نیز خواهد شد.

  در تحلیل گفتمانی بایستی دقت شود که چه چیزی در جامعه به گفتمان تبدیل می شود منشور گفتمانی اربعین دارای ابعادی همچون ارتباط معنوی و عاطفی با امام و ظلم ستیزی است.

  فروکاستن گفتمان اربعین در جامعه به محور پیاده روی هرچند که مجدد تاکید می شود پیاده روی به جای خود ارزشمند بوده است و بار معنایی و عاطفی بخشی از رویداد اربعین را بر دوش دارد این حرکت جهانی را از سطح تمدنی و جامعه پردازی تقلیل داده و در سطح یک عمل عبادی و فردی پایین می آورد.

  درست است که این رویداد اجتماعی و عالمگیر محل ظهور و بروز می خواهد اما در شرایطی خاص مانند وضعیت دنیای امروز لزومی ندارد که همین بازتاب اجتماعی را صرفا در انجام پیاده روی ببینیم و از نمونه ها و وسایل دیگر این نمود مانند مواسات در بین امت اسلامی غافل شویم مخصوصا در شرایط امروز که مردم هر دو کشور اسلامی ایران وعراق به آن نیاز دارند.

  مضیق بودن فضای گفتمانی اربعین یکی از خلاف های کنونی می باشد همچنان که مقام معظم رهبری نیز در یکی از بیاناتشان خواستار گسترش و تعمیق روزافزون معنویت و تفکر و معرفت برای راهپیمایی اربعین شده و در جای دیگر می فرمایند اهل فکر وفرهنگ و اقدام فرهنگی و فکری برای این حرکت عظیم بنشینند و برنامه ریزی کنند.

  امروز هدف هر مسلمان باید ایجاد تمدن نوین اسلامی باشد ایجاد تمدن عظیم اسلامی هدف نهایی ما است و این راهپیمایی اربعین می تواند یک وسیله گویابرای تحقق این هدف باشد.

  در سال جاری که با وجود ویروس منحوس کرونا پیاده روی اربعین را همانند سال های گذشته شاهد نیستیم همه مسلمانان جهان روز اربعین سیدوسالار شهیدان ساعت ۱۰ صبح به روی پشت بام خانه ها و مساجد به محضر امام حسین(ع) سلام می دهیم و زیارت اربعین را قرائت می کنیم.

   

  http://nedayepishva.com/?p=66857&preview=true لینک کوتاه

   209 total views,  2 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای