امروز : سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : سه‌شنبه 15 ژانویه, 2013 | ساعت انتشار خبر : 22:08 | تعداد بازدید : 355 نفر | امتیاز خبر :
 • کلید قفل اقتصاد کشور

   شاه بیت اقتصاد مقاومتی تلاش مضاعف آمیخته با عنصر ایثار و مقاومت و مبتنی بر ارزش های اسلامی است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای پیشوا، اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که در شرایطی همچون ...

   شاه بیت اقتصاد مقاومتی تلاش مضاعف آمیخته با عنصر ایثار و مقاومت و مبتنی بر ارزش های اسلامی است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای پیشوا، اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که در شرایطی همچون تهدید، دشواری و دشمنی بدون وجود مانع به راه خود ادامه داده و بتواند به اهداف عالی خود برسد.
  صفت اقتصاد مقاومتی بیانگر این نکته است که اقتصاد با مشکلاتی مواجه بوده ولی علی رغم این مشکلات با اعمال سیاست های اقتصاد مقاومتی موفق شود.اهداف اقتصادی در نظام اسلامی ما مشخص است مولفه ایی که از آن به عنوان هدف در اقتصاد اسلامی یاد می شود، رفاه مادی برای اهالی جامعه بوده تا اینکه سبب ایجاد شرایطی در جهت سیر و سلوک انسان ها و حرکت به سمت کمال مطلق شود که این ها در کلمه ای به نام عبودیت جمع می شود.
  از دید اسلام بر خلاف بسیاری از ادیان تحریف شده دیگر عبودیت هرگز با اقتصاد بیگانه نبوده است.افزایش تولید ،افزایش رفاه، کاهش فقر و فاصله طبقاتی، افزایش رشد اقتصادی و دیگر فاکتورهایی که در اقتصاد به صورت عمومی از شاخصه های پیشرفت اقتصادی است از نظر اقتصاد اسلامی نیز کاملا مورد تایید و بلکه از اهداف اولیه و بدوی یک جامعه دینی است.ولی آنچه که سبب تمایز یک مدل اقتصادی در حالت مقاومتی آن با حالت حالت متعارف می شود، این است که در شرایطی که تهدید ها و دشمنی های مختلف داخلی و خارجی وجود دارد، نوع عملکرد اهالی اقتصاد متفاوت خواهد بود به صورتی که این دشمنی ها خنثی شده و نتوانند جامعه دینی را از مسیر خود دور نمایند.
  در یک اقتصاد متعارف، تحقق این اهداف علی رغم این حجم از مشکلات، دشمنی ها و کارشکنی ها خواب و خیالی بیش نیست. اینکه کشوری از نظر بین المللی آن چنان در مزیقه باشد که حتی نتواند نفت خود را در بازار بین المللی فروخته و یا حتی از این مرحله جلو تر آنکه نتواند پول محصولات فروخته شده خود را پس بگیرد، یا در جذب سرمایه های خارجی دچار مشکلات فراوان باشد.از طرفی در داخل کشور خود نیز نوع بهره برداری از منابع خود یک بهره برداری ناکارآمد بوده که این مشکلات، موانع واقعی اقتصاد ما است، هرگز نخواهد توانست ادامه حیات دهد. یک اقتصاد متعارف در چنین وضعی همیشه یک اقتصاد عقب مانده خواهد ماند اما در چهارچوب اقتصاد مقاومتی قرار بر این است که حرکت ها، برنامه ریزی ها و سیاست ها به شکلی تغییر کنند که با وجود تمامی این مشکلات، اهداف اقتصادی خود را محقق نماید.
  شاه بیت اقتصاد مقاومتی تلاش مضاعف آمیخته با عنصر ایثار و مقاومت و مبتنی بر ارزش های اسلامی است. جمله کلیدی در اقتصاد مقاومتی عنصر معنویت است.انگیزه های معنوی و نیت قربه الی الله به عنوان موتور اصلی در مواجهه با دشمنی ها و تهدید ها است.افراد برای نیل به این اهداف نیازمند ایثار و از خود گذشتگی و در یک کلام جهاد اقتصادی هستند چیزی که یکی از اجزاء نظام اقتصادی اسلام است.
  البته بیان این نکته نیز ضروری است که اهداف در این نوع اقتصاد، یک هدف حداقلی نیستند تا تنها از فروپاشی اقتصادی جلوگیری شود. بلکه اهدف بسیار بالا تعریف شده است.این اهداف از مدت ها قبل توسط رهبر معظم انقلاب تعریف و تایید شده است که همان چشم انداز ایران ۱۴۰۴ است.در حال حاضر مشکلاتی بر سر این هدف عالی تشدید شده است و برای اینکه رسیدن به این هدف با تاخیر و مشکل روبرو نشود لازم است تا با اجرای یک مدل اقتصاد مقاومتی راه را برای رسیدن به این قله هموار نمود. در چنین موقعیتی اهداف عالی اقتصادی، آرمانی است برای تمامی اجزاء حاکمیت از بالا ترین تا پایین ترین سطح تا در تمامی سیاست گذاری ها و فعالیت ها نگاهی نیز به این مقوله داشته باشند. حتی اهمیت این موضوع در بین مردم عادی کمتر از اهمیت آن در بین مسئولان حکومتی نیست. اما کسانی که در این راه وظیفه سنگین تری دارند مسئولینی هستند که در این رابطه مسئولیت مستقیم دارند.
  مخصوصا در اقتصاد ایران که بخش عمده اقتصاد در دست حاکمیت و دولت قرار دارد این اهمیت بیشتر است. دولت تعیین کننده بسیاری از مقدرات اقتصادی در کشور است.در حال حاضر ما دارای یک اقتصاد تقریبا دولتی هستیم. پس دولت و حاکمیت دو نقش مهم در این راستا دارند.یکی اینکه بخش بزرگی از اقتصاد کشور در دست حاکمیت است و دوم نقشی است که در راه بری و هدایت بخش خصوصی دارد.دولت با اتخاذ کوچکترین سیاست پولی و مالی می تواند بزرگترین تاثیرات را بر بخش خصوی داشته باشد و این کار را به دو طریق زیر انجام می دهد.یا با قانون گذاری و یا با ایجاد فضایی که بر فضای اقتصادی کشور حاکم می شود. تاثیراتی که حتی ممکن است ناشی از رفتارها و یاست های غیر هدفمند باشد./انتهای متن/*
  *دکتر حجت الله عبد الملکی استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع)(منبع:رویداد)

   

   

  ۶۱ total views, 2 views today


  ابرچسب :
  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای