امروز : یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

 • تاریخ انتشار خبر : سه‌شنبه 19 نوامبر, 2013 | ساعت انتشار خبر : 09:20 | تعداد بازدید : 619 نفر | امتیاز خبر :
 • کاهش مدت سربازی به تناسب زمان تحصیل مشمولین منتفی شد

  عضو کمیسیون امنیت ملی گفت :کاهش مدت سربازی به تناسب زمان تحصیل مشمولین علی‌رغم تصویب در کمیسیون امنیت ملی و صحن علنی مجلس به دلیل مخالفت ستاد کل نیروهای مسلح با توجه ...

  عضو کمیسیون امنیت ملی گفت :کاهش مدت سربازی به تناسب زمان تحصیل مشمولین علی‌رغم تصویب در کمیسیون امنیت ملی و صحن علنی مجلس به دلیل مخالفت ستاد کل نیروهای مسلح با توجه به نیاز کشور به سربازان با آن مورد موافقت قرار نگرفت.

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، سید حسین نقوی حسینی پیرامون خدمت سربازی و برخی انتقاداتی که قانون سربازی را میراثی از سال‌های دور می‌دانند، اظهار داشت: این مساله واقعیت ندارد چراکه اگر به سابقه قوانین مجیس رجوع کنید خواهید دید که در سال سوم از دوره هشتم مجلس شورای اسلامی، قانون نظام وظیفه عمومی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور دستگاه‌های مختلف کشوری و لشکری در جلسات متعدد به صورت کامل مورد بازنگری قرار گرفت و پس از اخذ رای نمایندگان در صحن علنی مجلس تصویب و برای ستاد کل نیروهای مسلح ارسال شد.

  نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس به تنهایی و بدون اخذ نظر ستاد کل نیروهای مسلح نمی‌تواند در این موضوع اظهارنظر کند، گفت: با توجه به اینکه سیاست‌گذاری در مسائل نظامی و امنیتی بر عهده ستاد کل نیروهای مسلح است، مجلس نمی‌تواند به تنهایی در این زمینه اظهار نظر کند. لذا پس از بازنگری قانون خدمت وظیفه عمومی و تصویب آن در مجلس، ستاد کل نیروهای مسلح نیز به تناسب نیاز نیروهای خود تغییراتی را در آن صورت داد و نهایتاً آن را ابلاغ کرد.

  وی با اشاره به وجود ایده‌های متعدد در زمان بررسی و بازنگری قانون خدمت وظیفه عمومی در کمیسیون امنیت افزود: در آن زمان مسائلی همچون تشکیل ارتش حرفه‌ای،‌ تخصصی شدن نظام وظیفه و حتی کاهش مدت سربازی به تناسب زمان تحصیل مشمولین طرح و بحث شد. به عنوان مثال بحث کاهش مدت سربازی به تناسب زمان تحصیل مشمولین از جمله مواردی بود که علی‌رغم تصویب آن در کمیسیون امنیت ملی و صحن علنی مجلس شورای اسلامی به دلیل مخالفت ستاد کل نیروهای مسلح با توجه به نیاز کشور به سربازان با آن مورد موافقت قرار نگرفت.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در توضیح چگونگی استفاده از نیروی متخصصین در زمان خدمت سربازی تاکید کرد: در حال حاضر تحولات بسیار بزرگی در حوزه بهره‌برداری از ظرفیت سربازان در نظام وظیفه رخ داده و بکارگیری سربازان در سازمان‌ها و ارگان‌های تخصصی تحت عنوان سرباز معلم و سرباز مهندس و حتی استفاده از سربازان دارای مدرک پزشکی و تخصصی در حوزه‌های مربوطه از جمله اقداماتی است که در این راستا صورت گرفته است و در حال حاضر شرایط به گونه‌ای نیست که سربازان تحصیلکرده و متخصص کارهایی همچون پاس دادن در پست‌ها و فعالیت های صرفاً نظامی را که تنها بر عهده سربازان صفر گذاشته می شود را انجام دهند.

  وی با قابل قبول خواندن انتقادات مردمی نسبت به استفاده از سربازان دارای تحصیلات لیسانس و فوق لیسانس به عنوان افسران وظیفه در تقاطعات و خیابان‌ها افرود: متاسفانه این موارد وجود دارد ولی در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی نسبت به سال‌های گذشته رخ داده اما این مساله به هیچ وجه به معنای آن نیست که در حال حاضر استفاده از سربازان در خدمت وظیفه عمومی به صورت کاملاً تخصصی انجام می‌شود.

  نقوی حسینی در ادامه با تاکید بر اینکه نیازسنجی در حوزه سربازان بر عهده ستاد کل نیروهای مسلح است به استقبال کمیسیون امنیت ملی در پذیرفتن طرح‌ها و ایده‌های جدید در بهبود وضعیت نظام وظیفه اشاره کرد و گفت: ما در چارچوب وظایف کمیسیون امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی آمادگی داریم تا در هر زمانی طرح‌ها و ایده‌های جدید را از سوی مردم، مجموعه‌های مختلف، نمایندگان و حتی دولت در قالب لایحه که بتواند به افزایش بهره‌برداری از تخصص سربازان کمک کند، اخذ و در کمیسیون امنیت ملی مورد بحث وبازنگری قرار دهیم تا بتوانیم آن‌ها را به صورت طرح و قانون تبدیل کنیم.

  منبع:خبرگزاری تسنیم

   

  ۱۲۹ total views, 1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای