امروز : شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷

 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۸ خرداد, ۱۳۹۷ | ساعت انتشار خبر : ۱۱:۱۷ | تعداد بازدید : 12587 نفر | امتیاز خبر :
 • پاکسازی دهها تن نخاله از حاشیه قلعه ایرج پیشوا

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا؛ریختن ده ها تن نخاله ساختمانی در حاشیه قدیمی ترین و مهم ترین اثر باستانی منطقه در قلعه ایرج روستای عسگر آباد موجی از اعتراض ها را ...

  پاکسازی دهها تن نخاله از حاشیه قلعه ایرج پیشوا

  بخشدار مرکزی پیشوا گفت:دهها تن نخاله ساختمانی از حاشیه قدیمی ترین و مهمترین اثر باستانی پیشوا پاکسازی شد.

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا؛ریختن ده ها تن نخاله ساختمانی در حاشیه قدیمی ترین و مهم ترین اثر باستانی منطقه در قلعه ایرج روستای عسگر آباد موجی از اعتراض ها را به همراه داشت.
  تخلیه نخاله در حاشیه این قلعه باستانی در حالی انجام می شود که طی دو روز گذشته ، برخی از حفاران غیر مجاز با سودای دست یابی به گنج و با تعرض به دروازه جنوبی ، اقدام به حفر گودال درآن کرده بودند.
  رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان پیشوا با تأکید بر کمبود نیروی انسانی در این اداره ، برای مقابله با این تخلفات از مسئولان محلی از جمله دهیار روستا خواست تا با این اداره همکاری کنند.
  مجید ژاله نیا افزود: حفاظت از میراث فرهنگی وظیفه ذاتی اداره میراث فرهنگی است ولی همگان باید سهم و نقش خود را از حفاظت از این آثار گرانبها ایفا کنند.
  بخشدار مرکزی شهرستان پیشوا نیز با تأئید تخلیه نخاله در حاشیه دیواره های قلعه ایرج گفت: عوامل دهیاری عسگر آباد با اطلاع از این حادثه ، مراتب را به میراث فرهنگی و بخشداری گزارش کردند
  احمد ملایری گفت: با تأمین لودر و کامیون مورد نیاز و بسیج کلیه امکانات ، نخاله های تخلیه شده در این مکان پاکسازی شد.
  وی تأکید کرد: با هماهنگی به عمل آمده ، حفاظت از این منطقه باستانی بیش از گذشته به مسئولان روستا تأکید شده و با هر گونه تعرض به این قلعه باستانی برخورد می شود.
  قلعه ایرج که در شمال کمربندی ورامین – پیشوا و در روستای عسگر آباد واقع شده است ، در یازدهم شهریور ۱۳۸۲ خورشیدی به شمار ۹۸۳۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  شهرستان پیشوا که در ۴۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است ، بیش از ۴۰ محوطه و اثر تاریخی دارد./انتهای پیام

  No views yet


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای