امروز : جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : شنبه 30 نوامبر, 2019 | ساعت انتشار خبر : 14:59 | تعداد بازدید : 3462 نفر | امتیاز خبر :
 • نفس تهران گرفت/آلودگی هوا همچنان مهمان مردم استان تهران

  آلودگی هوا امسال علی رغم تبلیغات مسئولان مبنی بر کاربردی بودن اقداماتی که در راستای کاهش آلودگی هوا انجام شده، زودتر از سال های گذشته مهمان ساکنان استان تهران شده است ...

  آلودگی هوا امسال علی رغم تبلیغات مسئولان مبنی بر کاربردی بودن اقداماتی که در راستای کاهش آلودگی هوا انجام شده، زودتر از سال های گذشته مهمان ساکنان استان تهران شده است تا نفس پایتخت رابگیرد.
  به گزارش ندای پیشوا: شاخص های کنترل کیفیت هوا از افزایش میزان آلاینده ها در استان تهران حکایت دارد، تا جایی که اکنون شاخص آلودگی هوا در شهر تهران و بسیاری از شهرستان های این استان به بیش از ۱۶۰ رسیده است، درحالی که کارشناسان شاخص آلودگی بالای ۱۵۰ را نشان دهنده وضعیت ناسالم هوا برای گروه های مختلف می دانند.

  میزان آلودگی در استان تهران به حدی است، که طبق مشاهدات عینی ، هوای مه آلود در بسیاری از مناطق این استان قابل رویت است و همچنین عوارضی مانند، سوزش چشم، سرگیجه و یا سردرد خفیف بین ساکنان این استان به ویژه شهرستان های جنوبی و غربی مانند بهارستان، قدس، ورامین و پیشوا شیوع یافته است.

  این در حالی است که پایتخت از ابتدای پاییز تاکنون ۲۰ روز ناسالم برای گروه های حساس را تجربه کرده و این میزان حدود ۳۰ درصد کل روزهای پاییز سال جاری است.

  هواشناسی نیز از افزایش غلظت آلاینده های هوا تا دست کم یکشنبه خبر داده است، کارشناس سازمان هواشناسی در این خصوص گفت: نباید زودتر از فروردین و اردیبهشت منتظر هوای پاک بود و اوج آلودگی هوا در ماه های آذر و دی ماه است.

  محمد اصغری گفت: روز شنبه به دلیل تغییر توده هوا شرایط بدتر از پنج شنبه نیست، اما در خصوص یکشنبه و دوشنبه آینده اصلا خوش بین نیستیم و در این روزها هوا به احتمال قوی برای تمام گروه ها ناسالم خواهد شد.

  مدیر اورژانس تهران که در این خصوص گفت: از بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و دیگر گروه های حساس خواست، تا اطلاع ثانوی از منزل خارج نشوند و افزود: البته باید بگوییم، برای همه گروه ها در وضعیت هشدار آلودگی هوا قرار داریم لذا همه گروه ها و افراد جز برای انجام کار ضروری نباید از منزل خارج شوند و پس از خروج از منزل در مواقع اضطراری نیز از فعالیت بدنی پرهیزکرده و به سرعت به منازل خود بازگردند.

  پیمان صابریان گفت: تا ظهر پنج شنبه بیش از ۸۸۴ نفر به دلیل بیماری تنفسی و قلبی به اورژانس تهران مراجعه کردند، افراد باید در صورت تردد در سطح استان تهران از ماسک استفاده کنند، چراکه ماسک فیلتردار می تواند، در کاهش بروز بیماری های ناشی از آلودگی تاثیرگذار باشد.

  وی ادامه داد: هر انسان در روز ۱۶ کیلوگرم هوا تنفس می کند، که این میزان در مقایسه با مصرف ۱/۵ کیلوگرم آب و یک کیلوگرم غذا مقدار بسیار زیادی است و همین امر نشان دهنده اهمیت تنفس هوای سالم و تاثیرات هوای ناسالم روی افراد است.

  ممنوعیت ورود کامیون ها و تعطیلی مدارس و دیگر مصوبات کلیشه ای

  محمد تقی زاده معاون امور عمرانی استاندار تهران با اشاره به پیش بینی وضعیت هوا توسط سازمان هواشناسی ابراز امیدواری کرد که از امشب شرایط هوا ناپایدار شده و شاهد کاهش آلاینده ها باشیم.

  سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نیز در گفتگویی از ممنوعیت تردد کامیون ها در شهر تهران با توجه به استمرار آلودگی هوا و بنا به تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوا خبر داد و گفت: ماموران پلیس راهور در مبادی ورودی و خروجی شهر مستقر هستند و از ورود انواع کامیون ها به داخل شهر جلوگیری می کنند.

  مصوباتی که کاربرد موقتی دارد

  همچنین یک تحقیق دانشگاهی با بررسی شاخص کیفیت هوا «ای. کیو. آی» در پنج سال اخیر از روش توصیفی- مقطعی به این نتیجه رسیده است که کیفیت هوا ازلحاظ بهداشتی در وضعیت مناسبی نبوده و میزان آلودگی هوا در تهران در حال افزایش است.

  واکنش کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان تهران به وضعیت هوای ناسالم تهران، تخفیف ۵۰ درصدی بلیت اتوبوس و مترو و نیز افزایش ۵۰ درصدی عوارض ورود به طرح ترافیک بوده است، تدابیری که به نظر بسیاری از شهروندان این استان کارایی چندانی ندارد.

  یک راننده تاکسی تهرانی گفت: امروز هیچ فرقی در میزان تردد در طرح ترافیک شاهد نبودیم و افزایش قیمت تاثیری نداشته است، باید فکری اساسی کرد.

  وی با بیان این که افزایش قیمت برای کاهش تردد در محدوده طرح ترافیک بازدارنده نیست، افزود: همه چیز مانند روزهای عادی بود و شاهد تفاوتی نبودیم و اکثر خودروها نیز تک سرنشین است.

  آلودگی ها امسال زودتر از سال های قبل گریبان گیر تهران شده است

  استاندار تهران با اذعان به این که آلودگی هوا و شرایط وارونگی هوا در سال جاری زودتر از سال های گذشته به استان تهران آمده است، افزود: باید توجه بیشتری به سلامت جامعه داشته باشیم و تعطیلی مدارس برای همین راستا صورت گرفت.

  انوشیروان محسنی بندپی در پاسخ به این سوال که چرا بارندگی های خوب سال جاری نتوانسته است، مشکل آلودگی هوا را حل کند، گفت: میزان بارندگی ها شدید اما مقطع زمانی آن ها و نیز وزش باد کم تر بوده است، به همین دلیل بارش هایی که هفته های گذشته شاهد بودیم نتوانسته مشکلات را حل کند.

  تاکید استاندار تهران بر ارتقای زیرساخت های حمل ونقل عمومی در حالی صورت می گیرد، که هنوز شاهد اجرای موفق حتی یک طرح مترو برای شهرستان های پرجمعیت و پرتردد اطراف تهران نبوده ایم و وعده های قطار شهری و مترو در ورامین، پرند، پردیس، شهریار و … در حد جلسات بی حاصل و پیچ وخم های اداری است.

  به هرتقدیر، آنچه بیش از هر چیز به نظر می رسد، این است، که گران کردن طرح های ترافیک، تعطیلی مدارس و دیگر طرح های این چنینی نمی تواند، سبب رفع معضل آلودگی هوا باشد و تا نگرش درآمدزایی از آلودگی هوا و فروش طرح های ترافیک و کاهش آلودگی هوا وجود داشته باشد، شاهد استمرار آلودگی هوا خواهیم بود.

  ۳۵۶ total views, 4 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای