امروز : جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه 17 مه, 2021 | ساعت انتشار خبر : 10:57 | تعداد بازدید : 2281 نفر | امتیاز خبر :
 • میراث حاج قاسم

  میراث قاسم، آینده منطقه را مشخص می‌کند و قدرت میدان، اقتدارش را بر دیپلماسی دیکته خواهد کرد./ به گزارش خبرگزاری ندای پیشوا، مصطفی هدایی در یادداشتی نوشت: گروه‌های مقاومت فلسطین در تلاقی تجاوز ...

  میراث قاسم، آینده منطقه را مشخص می‌کند و قدرت میدان، اقتدارش را بر دیپلماسی دیکته خواهد کرد./

  به گزارش خبرگزاری ندای پیشوا، مصطفی هدایی در یادداشتی نوشت: گروه‌های مقاومت فلسطین در تلاقی تجاوز نظامیان رژیم صهیونیستی شهرک‌های این رژیم و نقاط حساس را هدف موشک و رگبار راکت قراردادند و تعدادی صهیونیست به هلاکت رسیدند. نکته جالب، اذعان کارشناسان نظامی اسرائیلی به وقوع شدیدترین حملات موشکی از سوی گروه‌های مقاومت در طول تاریخ خود بود.
  توانایی موشکی گروه‌های مقاومت در منطقه و به‌ویژه در فلسطین ازجمله نگرانی‌های دولت‌های غربی و اسرائیل بوده و در حال حاضر که شاهد عملیاتی شدن این توانمندی‌ها هستند، باید سطح تحولات را نسبت به گذشته یک‌چند درجه بالاتر برد. درگذشته، بیشتر درگیری‌ها میان گروه‌های فلسطینی و غاصبان صهیونیستی در قالب جنگ‌های کوچک و محدود و با ابزارهای نه‌چندان قدرتمند از سوی فلسطینی‌ها بود. اما با پیشرفت قدرت موشکی صحنه غرب آسیا دیگر به‌مانند گذشته قابل تفسیر نیست.
  گروه‌های مقاومت ابزاری در اختیاردارند که علاوه بر بازدارندگی، می‌تواند اقتدار و قدرت چانه‌زنی آن‌ها را در مسیر مبارزاتی به‌شدت بالا ببرد. اما قدرت موشکی گروه‌های مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا، از کجا حاصل‌شده است؟ چند دهه حضور میدانی نیروهای قدس سپاه پاسداران و فرماندهان عالی‌رتبه ایرانی به‌تدریج معادلات را در منطقه تغییر داده است. فلسطین به‌عنوان قلب تپنده جهان اسلام به تجهیزات و امکاناتی مجهز شده که دیگر به‌سادگی نمی‌توان با چند قرارداد صلح میان اعراب عافیت‌طلب و صهیونیست‌ها از آن عبور کرد.
  حاج قاسم سلیمانی ویارانش فلسطین و گروه‌های مقاومت را مجهز به سیستم موشکی غافلگیرکننده کردند. دشمن گمان کرد با به شهادت رساندن حاج قاسم، میراث وی نیز نابود خواهد شد ولی تحولات یک‌سال اخیر نشان می‌دهد که بذری که جمهوری اسلامی در قالب گروه‌های مقاومت در منطقه کاشته، آینده آن را مشخص خواهد کرد. قدس روزهای خوبی را در آینده نظاره‌گر خواهد بود، جایی‌که بذرهای حاج قاسم همچون پتکی محکم بر سر غاصبین این سرزمین فرود خواهد آمد و مظلومین عالم برای اولین بار در تاریخ خود، دشمن را وادار به عقب‌نشینی و پذیرش حقوقشان خواهند کرد. یک سؤال اساسی پس از شهادت حاج قاسم این بود که آیا راه وی ادامه خواهد یافت؟
  پاسخ به آن در شوک شهادت سردار سرفراز ایرانی برای بسیاری سخت بود ولی آنچه در ماه‌های بعد از شهادت آشکار شد، وجود حاج قاسم‌ها و میراث نیک آن مرد در منطقه غرب آسیا بود. زیرساخت اصلی برای تولید و توسعه توان موشکی در سرزمین‌های تحت ظلم و در جنگ‌های داخلی مانند سوریه ایجاد شد.
  اگر زمانی می‌بایست موشک‌ها با ریسک‌پذیری بالا از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر حمل شوند تا در جنگ‌ها و درگیری‌ها به کار آیند، فناوری ساخت موشک و زیرساخت آن توسط حاج قاسم ویارانش به گروه‌های مقاومت منتقل شد و در حال حاضر شاهد فعالیت ده‌ها و صدها کارگاه و کارخانه ساخت موشک و تجهیزات آن در منطقه هستیم. در تجاوز سعودی‌ها به یمن، شمه‌ای از توان موشکی انصارالله، دنیا را وارد شوک کرد.
  موشک‌های بالستیک یمنی‌ها آسمان عربستان را درمی‌نوردند و تأسیسات و مناطق حساس رژیم السعود را با خاک یکسان می‌کنند. از زمانی‌که ائتلاف عربی با واقعیت موشکی انصارالله روبه‌رو شد، روزبه‌روز عقب نشست. امارات اولین کشوری بود که از ائتلاف خارج شد تا هزینه‌های درگیری با یمن، اقتصادش را متلاشی نکند. وقتی‌که زوزه موشک‌های یمنی بر فراز فرودگاه‌ها و تأسیسات حساس امارات به صدا درآمد، ریسک درگیری با یمن به‌شدت بالا رفت و دوبی عقب نشست.
  سعودی‌ها نیز برای بیرون آمدن آبرومندانه از جنگ یمن به التماس کردن افتاده‌اند. رژیمی که قرار بود یک‌هفته‌ای بساط انصارالله را جمع کند، چند سال است که هیچ دستاوردی در میدان نداشته و صدها میلیارد دلار نیز بر باد داده است. حال این معادله در سرزمین‌های اشغالی در حال وقوع است. قدرت موشکی گروه‌های مقاومت فلسطینی و قدرت خیره‌کننده موشکی حزب‌الله لبنان هزینه درگیری را به‌شدت افزایش داده و صهیونیست‌ها از پاسخ راکتی و موشکی حماس و گروه‌های مقاومت در شوک هستند.
  آن‌ها که گمان می‌کردند با شهادت حاج قاسم سلیمانی، دامنه تهدیدات کاهش‌یافته، اینک باید با میراث عظیم حاج قاسم در کنار گوش خود شب‌ها و روزها را در پناهگاه‌ها به سر کنند و در آینده نزدیک دیگر همین پناهگاه‌ها نیز برایشان امنیت نخواهد داشت.
  میراث قاسم، آینده منطقه را مشخص می‌کند و قدرت میدان، اقتدارش را بر دیپلماسی دیکته خواهد کرد

  انتهای پیام/*

  http://nedayepishva.com/?p=70910&preview=true لینک کوتاه

   765 total views,  1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای