امروز : چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸

 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۷ دی, ۱۳۹۷ | ساعت انتشار خبر : ۱۲:۴۱ | تعداد بازدید : 43488 نفر | امتیاز خبر :
 • مقاله استاد دانشگاهی از دانشگاه ازاد پیشوا پربازدیدترین مقاله شد.

  به گزارش ندای پیشوا؛ مقاله ارائه شده دکتر محمد بیدگلی از کارکنان واحد ورامین-پیشوا با عنوان " مقایسه اندیشه های سیاسی آیت الله سید عبدالحسین لاری و آیت الله خامنه ...

  به گزارش ندای پیشوا؛ مقاله ارائه شده دکتر محمد بیدگلی از کارکنان واحد ورامین-پیشوا با عنوان ” مقایسه اندیشه های سیاسی آیت الله سید عبدالحسین لاری و آیت الله خامنه ای در باب حکومت ” در فصلنامه تخصصی علوم سیاسی به عنوان یکی از پر بازدیدترین مقالات علمی پژوهشی شناخته شد.

  گزیده ایی از مقاله دکتر بید گلی بدین شرح است؛ مقایسه میان اندیشه‌هایی که باعث ایجاد تحولات اجتماعی- سیاسی در یک جامعه می‌شوند، دارای اهمیت بسیاری است.
  در دو برهه از تاریخ معاصر ایران، دو اندیشه مهم وجود دارد که بر تحولات پس از خود تأثیر به‌سزایی بر جای گذاشته‌اند.
  این دو اندیشه عبارتند از مشروطه مشروعه و ولایت فقیه که اولی را در دوره شکل‌گیری مشروطه و دومی در دوره حاکمیت جمهوری اسلامی ایران پایه‌گذاری شده است.
  این مقاله در پی مقایسه میان بخش هایی از دو اندیشه سیاسی نامبرده است.
  روش پژوهش آن، تحلیل مقایسه‌ای است و با توجه به این پرسش اصلی که در مقایسه میان اندیشه سیاسی آیت الله لاری و آیت الله خامنه ای چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی را می‌توان یافت، به بررسی آرای آنها درباره حکومت در زمینه‌های مبانی فقهی، حدود اختیارات، نقش روحانیت، مشروعیت و مصلحت و قانون و قانونگذاری پرداخته است.
  مقاله در نتیجه کلی در مقایسه میان اندیشه سیاسی دو فقیه در عصر انقلاب مشروطه و عصر انقلاب اسلامی، به شباهت، بهره‌گیری از اسلام در چگونگی شکل حکومت اما با برداشت‌های متفاوت یعنی بقای سلطنت و اجرای احکام اسلام برای شیخ آیت الله لاری و تاسیس حکومت اسلامی و اجرای احکام اسلام، توجه به مشروعیت مردمی و مصلحت برای آیت الله خامنه ای رسیده است.

  ۱,۰۷۴ total views, 2 views today


  ابرچسب :
  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای