امروز : شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰

 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه 29 جولای, 2020 | ساعت انتشار خبر : 14:13 | تعداد بازدید : 1149 نفر | امتیاز خبر :
 • معرفی محلات قدیمی شهرستان مقدس پیشوا+جزئیات

  محلات قدیمی شهرستان مقدس پیشوا را در گزیده ای از کتاب ناگفته های تاریخ پیشوا را بهتر بشناسید/ به گزارش خبرگزاری ندای پیشوا، به معرفی محلات قدیمی شهرستان پیشوا از جمله باغ کوه، ...

  محلات قدیمی شهرستان مقدس پیشوا را در گزیده ای از کتاب ناگفته های تاریخ پیشوا را بهتر بشناسید/

  به گزارش خبرگزاری ندای پیشوا، به معرفی محلات قدیمی شهرستان پیشوا از جمله باغ کوه، سناردک،کهنک، قلعه کرد، چاله مورت و سرچشمه می پردازیم.

  باغ کوه: بعد از پاچنار محله ای وجود داشت در آن محل به دلیل این که چند درخت تنومند سرسبز در سه طرف محله تپه ماهور قرار داشت به آن باغ کوه می گفتند سکنه آن جا شخصی به نام استاد محمد باغ کوهی بود.

  سناردک: نام قدیمی و اصلی شهر پیشوا ابتدا سناردک یوده است که برگرفته از محلات قدیمی این شهر است سناردک به معنای بندر خشک می باشد در زبان پهلوی ساسانی (سنار) به مفهوم ساحل بندر و (دک) نیز به معنی خشک و بی آب و علف که در جمع به آن سناردک می گفتند.

  ایستگاه: محله ای با درختانی تنومند و خوش آب وهوا بود که مردم اکثر شهر در روز سیزده بدر به آن جا می رفتند به این محله تفرجی ایستگاه می گفتند.

  کهنک: محله ای کوچک در جنوب شرقی شهر پیشوا که در طول زمان به روستایی بزرگ تبدیل شده است این محله به کهنک شهرت یافته و مزار دو امامزاده به نام موسی و اسحاق(ع) در آن حضوری معنوی و فیزیکی دارند.

  قلعه کرد: طبق راویان موثق در زمان های بسیار قدیم قلعه ای همراه با ساکنان قومیت کردها در آن در این محل حضور فیزیکی داشتند که در طول زمان به محله قلعه کرد شهرت پیدا کرد.

  چاله مورت: محله ای سرسبز که چشمه ساری جاری و چاله مانند در آن حضور دلربایی داشته به چاله مورت معروف بوده و خانواده هایی در این محله سکونت داشته اند.

  سرچشمه: محله ای که یکی از قنات های شهر از آن می گذشت به محله سرچشمه معروف گردید در کنار این محله پر آب گورستان های قدیمی وجود داشت که بعد ها تخریب گردید که در وضعیت فعلی به پارک عمومی تبدیل شده است.

  http://nedayepishva.com/?p=64534&preview=true لینک کوتاه

   489 total views,  1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای