امروز : سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : پنج‌شنبه 11 اکتبر, 2012 | ساعت انتشار خبر : 04:21 | تعداد بازدید : 234 نفر | امتیاز خبر :
 • مطالبه رهبری و دانشجویان چگونه محقق می شود؟

  این توجه به خواسته دانشجویان و رهبری، خود اگرچه یک اتفاق مثبت در مطالبه گری دانشجویان و پاسخگویی مسئولین محسوب می شود اما همانند سایر موضوعات مطرح شده برای دانشگاه ها همچون ...

  این توجه به خواسته دانشجویان و رهبری، خود اگرچه یک اتفاق مثبت در مطالبه گری دانشجویان و پاسخگویی مسئولین محسوب می شود اما همانند سایر موضوعات مطرح شده برای دانشگاه ها همچون ایجاد کرسی های آزاداندیشی ملزومات خاص خود را می طلبد تا تبدیل به یک اقدام شعارزده و سطحی نشود و در جهت رفع تکلیف نباشد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای پیشوا، دو ماه پس از این که مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان انتقاد آنان مبنی بر عدم حضور مسئولان در دانشگاه را وارد دانستند و فرمودند «رؤساى سه قوه، مسئولین میانى، رئیس صدا و سیما، مسئولین سپاه و نیروهاى مسلح؛ اینها بروند با دانشجوها جلسه بگذارند و حرفهاى گفتنىِ دانشجوها را بشنوند» رئیس سازمان صداوسیما و رئیس قوه قضاییه با دعوت های جداگانه دو تشکل دانشجویی در دو دانشگاه تهران حضور یافتند. طی چند روز آینده نیز علی لاریجانی رئیس مجلس قرار است به دعوت یک تشکل دانشجویی به دانشگاه شریف برود.

  این توجه به خواسته دانشجویان و رهبری، خود اگرچه یک اتفاق مثبت در مطالبه گری دانشجویان و پاسخگویی مسئولین محسوب می شود اما همانند سایر موضوعات مطرح شده برای دانشگاه ها همچون ایجاد کرسی های آزاداندیشی ملزومات خاص خود را می طلبد تا تبدیل به یک اقدام شعارزده و سطحی نشود و در جهت رفع تکلیف نباشد.

  در مطالبه اخیر، رهبر معظم انقلاب به مثابه جلسات و دیدارهایی که با دانشجویان دانشگاه ها با هر گروه و سلیقه ای برگزار می کنند و پذیرای سؤالات از هر دسته و طیف فکری هستند، با چنین رویکردی از سایر مسئولان نظام خواستند تا در جمع دانشجویان حضور یابند و پاسخگوی سؤالات آنان باشند. آن چه مشاهده می شود این است که اگرچه تذکر رهبر انقلاب ناظر به پاسخگویی مسئولان در فضای عمومی دانشگاه ها و دانشجویان از هر فکر و سلیقه ای بود ولی حضور سایر مسئولان زمانی صورت گرفت که دو تشکل خاص سیاسی از آنان دعوت به عمل آوردند.

  جناحی و سیاسی کردن مطالبات از جمله مواردی هستند که مقام معظم رهبری همواره از آن ها به عنوان موانع و چالش ها و آسیب های فراروی کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها یاد کرده اند و اکنون همین خطرات متوجه اصل مسئله حضور مسئولان در دانشگاه ها نیز می شوند. اهمیت این نکته در آن جا است که دانشجویان در دانشگاه ها از طیف ها و سلیقه های فکری گوناگون هستند و مطالبات آن ها الزاماً همان سؤال هایی نیست که نمایندگان تشکل ها در ارتباط با خط و ربط های سیاسی و تشکیلاتی خود از مسئولین می پرسند.

  رهبر معظم انقلاب آن جایی که در دیدار با جمعی از نخبگان علمی کشور در آبان سال ۸۸ از عدم پیگیری کرسی های آزاد فکری از سوی دانشجویان گلایه کردند، رسیدن به حق را هدف اصلی آزاداندیشی عنوان و تأکید کردند که این مسئله از طریق تضارب آرای همه دانشجویان در دانشگاه ها حاصل می شود؛ «بنده گفتم کرسی آزادفکری را در دانشگاه‎‎ها به‎وجود بیاورید. خوب، شما جوان‎ها چرا به‎وجود نیاوردید؟ شما کرسی آزادفکری سیاسی را، کرسی آزاد فکری معرفتی را تو همین دانشگاه تهران، تو همین دانشگاه شریف، تو همین دانشگاه امیرکبیر به‎وجود بیاورید. چند نفر دانشجو بروند، آن‎جا حرف‎شان را بزنند، حرف همدیگر را نقد کنند، با همدیگر مجادله کنند.
  حق، آن‎جا خودش را نمایان خواهد کرد.»

  دریافت حق در مورد دوم نیز از طریق ارتباط همه سلایق دانشجویی با مسئولان آسان تر خواهد بود و به نظر می رسد که بهتر باشد مسئولان محترم ، نه در یک جمع محدود دانشجویی بلکه به سبب تکلیف بر عهده شان در فضای عمومی دانشگاه ها حاضر شوند تا با خواسته عموم دانشجویان آشنایی یابند تا خدای نکرده دچار اشتباه در برآوردها نشوند.

  منبع:افکارنیوز

  ۴۴ total views, 1 views today


  ابرچسب :
  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای