امروز : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه 12 جولای, 2020 | ساعت انتشار خبر : 10:30 | تعداد بازدید : 638 نفر | امتیاز خبر :
 • محله های قدیمی ورامین را بهتر بشناسید+معرفی

  به گزارش خبرگزاری ندای پیشوا، شهرستان ورامین جز شهرهای تاریخی باسابقه و قدمت طولانی در کشور است از محله های قدیمی ورامین می توان به ( حمام بالا، حمام سیدآقا، قلعه اسفندآباد،نارین ...

  به گزارش خبرگزاری ندای پیشوا، شهرستان ورامین جز شهرهای تاریخی باسابقه و قدمت طولانی در کشور است از محله های قدیمی ورامین می توان به ( حمام بالا، حمام سیدآقا، قلعه اسفندآباد،نارین قلعه،کوچه شاه حسین، قلعه خندق و کوچه سنقرها) نام برد.

  حمام بالا: حمامی خزینه ای که در اسفندآباد شمالی در محدوده حوالی بازار حضور داشت که به آن حمام بالا می گفتند.

  حمام سیدآقا: حمام خزینه ای در شمال مسجد صاحب الزمان(عج) واقع در خیابان مسجد جامع کنونی حضور داشته و به علت این که این حمام متعلق به فردی به نام سیدآقا بوده به آن حمام سیدآقا می گفتند.

  قلعه اسفندآباد: در جنوب اسفندآباد به سمت محله (روستای کهنه گل) قلعه ای بزرگ وجود داشته که به قلعه اسفندآباد معروف بوده است و خانواده هایی نیز در آن سکونت داشته اند.

  نارین قلعه: قلعه قدیمی شهر ورامین که از قدمت بیشتری نسبت به قلعه های دیگر برخوردار بوده به نارین قلعه یا نارنج قلعه معروف بوده است این قلعه قدیمی واقع در محل مدرسه شهید مطهری جنب خیابان شهید زواره جنوبی فعلی واقع بوده است امروزه آثاری از این نوع قلعه ها در خیلی از شهرهای قدیمی ایران وجود دارد.

  کوچه شاه حسین: کوچه ای که در خیابان حسینیه بنی فاطمه(س) واقع شده است که از شمال از خیابان حسینیه و از جنوب به خیابان شهید بهشتی فعلی راه دارد. این کوچه به این علت شاه حسین نامگذاری شده بود که مزار امامزاده شاه سلطان حسین(ع) در آن حضور جغرافیایی و معنوی دارد، تکیه و هیات معروف شاه حسین که از هیات های قدیمی ریشه دار ورامین به حساب می آید، همچنان این مکان فعالیت های معنوی و مذهبی دارد.

  قلعه خندق: در آن روزگار در کنار گود خندق قلعه یا دژی کوچک در بالای تپه حضور فیزیکی داشته و چند خانواده نیز در آن ساکن بوده اندو

  کوچه سنقرها( سنقرا): در محله اسفندآباد جنوبی کوچه ای واقع شده که به کوچه سنقرها معروف بوده است سنقرها به این علت نامگذاری شده بود آنان افرادی بودند که شغلشان تیزکردن سنگ آسیاب های آبی بوده است.

  http://nedayepishva.com/?p=63955&preview=true لینک کوتاه

  ۷۹ total views, 1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای