امروز : پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه 14 دسامبر, 2015 | ساعت انتشار خبر : 22:10 | تعداد بازدید : 5669 نفر | امتیاز خبر :
 • متناسب با نیازهای امروز جامعه، موقوفات نداریم/ بیش از ۵۰ درصد مراکز درمانی استان تهران موقوفه هستند

    حجت الاسلام سید هاشم حسینی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری ندای پیشوا با اشاره به ایجاد موقوفات براساس نیازهای جامعه، عنوان داشت: در یک زمان چون با روضه خوانی سیدالشهداء(ع) مبارزه می ...

  معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به لزوم نشر و تبلیغ دین در فضای مجازی، تصریح کرد: ساخت انیمیشن و بازی های رایانه ای امروزه از ضرورت های جامعه ما شده است که برای اینها موقوفه نداریم.

  متناسب با نیازهای امروز جامعه موقوفه نداریم/ بیش از 50 درصد مراکز درمانی استان تهران موقوفه هستند

   

  حجت الاسلام سید هاشم حسینی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری ندای پیشوا با اشاره به ایجاد موقوفات براساس نیازهای جامعه، عنوان داشت: در یک زمان چون با روضه خوانی سیدالشهداء(ع) مبارزه می شد، موقوفات به سمت روضه خوانی می رفت و در یک زمانی چون بحث درمان، بحث کشور بود(که البته الان هم هست) موقوفات به سمت درمان می رفتند. یک زمانی نیاز آب شرب بود، آب انبارها ایجاد می شده است.

  حسینی تأکید کرد: امروز نیازهای جدیدی داریم که متناسب با آن نیازها موقوفات نداریم. مثل نشر و تبلیغ دین به شیوه های نوین؛ ما در فضای مجازی نیاز به نشر و تبلیغ دین داریم. ساخت انیمیشن و بازی های رایانه ای امروزه از ضرورت های جامعه ما شده است و ما برای اینها موقوفه نداریم.

  این مقام مسئول افزود: البته ترویج سنتی دین امروز هم بسیار کار آمد است و ما نمی خواهیم به طور مثال منبر را زیر سوال ببریم. قطعا یکی از موثرترین شیوه های تبلیغ، تبلیغ چهره به چهره و حضور در بین مردم و گفتگو با مردم است؛ اما نباید از امکانات روز و شیوه های نوین دین غافل شویم.

  معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران، وقف در حوزه های پژوهش و محیط زیست را از دیگر ضرورت ها دانست و تصریح کرد: موقوفات قرآنی هم موقوفات قابل توجهی نیستند.(پژوهش، تدبر، تفسیر،حفظ و آموزش های قرآن) ان شاءالله مردم باید همت کنند و در این مسیر موقوفاتی را ایجاد کنند تا ان شاءالله با پشتوانه موقوفات بتوانیم پاسخگوی نیازهای روز هم باشیم.

  حسینی گفت: برای حفظ دین و دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی و حرکت عظیمی که از زمان پیامبر مکرم اسلام (ص) شروع شده و تا امروز ادامه دارد و ان شاءالله به ظهور امام زمان (عج) ختم شود، به مقاومت و پایداری گروهی و اجتماعی نیاز داریم.

   

  وی افزود: برای این مقاومت گروهی و اجتماعی نیاز به پایگاه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و رهبران دینی داریم. همه این موارد لازم است تا ان شاءالله آن حرکت عظیمی که باید از نظر اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی شکل بگیرد تا امام زمان (عج) ان شاءالله ظهور کند و قیام خود را آغاز کنند.

   

  معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران، یکی از این پایگاه ها را رهبر معصوم دانست و افزود: در زمان نبودن معصوم، مراجع دین تا اندازه ای می توانند جای ان رهبر دینی را بگیرند و از رهبر دینی معصوم (که امام زمان (عج) باشند) نیابت کنند.

   

  حسینی گفت: دومین مورد پایگاه هایی مانند مساجد، حسینیه ها و بقاع متبرکه به صورت خاص حرم های مطهر ائمه اطهار (علیهم السلام) به ویژه حرم حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) است.

   

  وی افزود: پایگاه دیگری که به غیر از این اماکن مقدس وجود دارد، قرآن مجید است. قرآن مجید یکی از مهم ترین پایگاه هایی است که می تواند حرکت اجتماعی و گروهی در مبارزه با ظلم و ستم را هدایت کند .

   

  معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران، یکی از مهم ترین موارد لازم برای حرکت عظیمی که منجر به ظهور امام زمان (عج ) شود را پایگاه اقتصادی عنوان کرد و افزود: ما برای حرکت عظیم نیاز به یک پشتوانه مالی داریم؛ از زمان رسول الله (ص) پشتوانه مالی حضرت خدیجه (س) بود و مهم ترین مولفه ای که رهبر معظم انقلاب در اقتصاد مقاومتی فرمودند، اشاره به پشتوانه های مالی برای آن حرکت عظیم و پایداری و مقاومتی است که ان شاءالله به قیام حضرت ولی عصر (عج) منجر شود و آن موقوفات است.

   

  حسینی تصریح کرد: تقریبا در همه این پایگاه های مقاومت، موقوفات نقش کلیدی و اساسی را دارند؛ از قرآن گرفته ( که از وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه برگزاری مسابقات قرآنی، محافل انس با قرآن و چاپ و غیره به واسطه موقوفات است) تا پشتوانه هایی که از نظر علمی نیاز داریم مثل حوزه های علمیه، مساجد، حسینیه ها، بقاع متبرکه و دانشگاه ها است.

  وی با بیان این که بسیاری از دانشگاه ها در جهان یا موقوفه هستند یا پشتوانه ای از موقوفات دارند، افزود: بیش از ۵۰ درصد از مراکز درمانی و بیمارستان و خانه های بهداشت استان تهران موقوفه هستند.

  معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران اظهار داشت: اگر در اسلام وجوهات گذاشته شده است و اگر گفتند « لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون- به خیر و نیکی دست پیدا نمی کنید، مگر این که از آنچه که دوست دارید انفاق کنید » یا « الذین فی اموالهم حق معلوم لسّائل و المحروم- کسانی که در مال آن ها یک حقی معلوم شده برای نیازمندان و محتاجان » اگر می بینید که خداوند در قرآن می فرماید «و الباقیات الصالحات خیر- باقیات و صالحات آن چیزی است که بهتر است» یا در روایت دارد وقتی که انسان از دنیا می رود همه چیز از او قطع می شود مگر سه چیز، فرزند صالح، علمی که از او به جای مانده است و صدقه جاریه که همان وقف است؛ اینها نشان دهنده این است که برای حفظ یک جامعه اسلامی و رسیدن آن جامعه به کمال و رشد و ترقی و دستیابی آن جامعه به بالندگی و نشاط، باید یک پشتوانه اقتصادی عظیمی داشته باشیم که آن پشتوانه عظیم اقتصادی نمی تواند غیر از موقوفات باشد.

  حسینی تصریح کرد: این موقوفات هستند که یک سرمایه ماندگار و یک انفاق بی منت هستند؛ لذا اگر حرکت عظیم عاشورا ماندگار شده است یکی از علت های آن موقوفاتی است که مردم با عشق و علاقه و محبتی که به سیدالشهدا (ع) داشتند، برای آن حضرت ایجاد کردند.

  وی افزود: از ساخت حسینیه ها و تکایا گرفته تا مراکز تجاری و اقتصادی که وقف کردند تا از درآمد آن هزینه های اطعام و روضه خوانی عزاداری سیدالشهداء (ع) تأمین شود.

  معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران با بیان این که برای ماندگار کردن هر چیزی نیاز به یک پشتوانه اقتصادی ماندگار داریم که آن وقف است، اظهار داشت: بیشترین پایگاه های مقاومت آن چیزهایی است که در مجموعه سازمان اوقاف و امور خیریه به آن پرداخته می شود، که این موضوع هم وظیفه همکاران ما را در مجموعه اوقاف سنگین می کند و هم وظیفه مردم را نسبت به این امور سنگین می کند.

  وی افزود: ما وظیفه داریم امانت داران خوبی باشیم و باید دست نیاز به سمت مردم دراز کنیم که از این حرکت عظیم حمایت کنند.

  حسینی گفت: احساس ما این است که داریم یک مقدار از گذشته سرمایه خوری می کنیم؛ یعنی این که گذشتگان ما موقوفاتی ایجاد کرده اند که ما از این موقوفات استفاده می کنیم اما متناسب با زمان و شأن خودمان موقوفات ایجاد نمی کنیم. البته تعداد وقف های جدید هر سال نسبت به سال گذشته افزایش داشته است اما این افزایش، افزایشی نیست که منجر به این شده باشد که بگوییم امروز تعداد وقف های جدید در شان جامعه اسلامی ما است.

  معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران تصریح کرد: بخشی از علت آن جایگزین هایی است که خوب هستند اما کارکرد وقف را ندارند. یعنی ویژگی هایی که وقف دارد بقیه خیرات و مبرات ندارند. مثل کمک یکباره به یک فقیر، این عمل خیلی خوب و ارزشمند است و خشم خدا را فرو می برد اما صدقه آنی یک چیز است و صدقه جاریه چیز دیگری است.

  ۲۳۸ total views, 1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای