امروز : دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : سه‌شنبه 4 اکتبر, 2016 | ساعت انتشار خبر : 07:08 | تعداد بازدید : 8971 نفر | امتیاز خبر :
 • فرونشست زمین تهدیدی برای مردم دشت ورامین/ شکاف زمین تا چند ده متری راه آهن سراسری تهران – مشهد کشیده شده است

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، از میدان رازی ورامین به سمت روستای قلعه سین و شهرستان پیشوا که حرکت کنید، به روستایی به نام معین آباد می رسید، روستایی که بر خلاف ...

  وقتی کمبود آب کشاورزی در دشت ورامین با حفر چاه های غیر مجاز و برداشت بی رویه از سفره های زیر زمینی همراه شد، پدیده ای به نام فرونشست بوجود آمد که امروز تهدیدی جدی برای جان و مال مردم و کشاورزان دشت ورامین شده است.

  فرونشست زمین تهدیدی برای مردم دشت ورامین

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، از میدان رازی ورامین به سمت روستای قلعه سین و شهرستان پیشوا که حرکت کنید، به روستایی به نام معین آباد می رسید، روستایی که بر خلاف اسم آبادش، این روزها حال و روز خوبی ندارد چرا که فرونشست زمین در اراضی کشاورزی این روستا ، شکاف هایی عمیق، عریض و طولانی را به وجود آورده که عملا انجام هر گونه عملیات زراعی را در آن غیر ممکن کرده است.

  شکاف های پدید آمده در زمین های روستای معین آباد به حدی است که امکان آبیاری اراضی کشاورزی را از روستائیان سلب کرده و وقتی آب به محصول نرسد، مرگ کاری کشاورزی فرا می رسد.

  فرونشست زمین تهدیدی برای مردم دشت ورامین
  شکست هایی که در جای جای اراضی کشاورزی این بخش از دشت ورامین به چشم می خورد قدیمی نیست و به لحظه رخ می دهد ، نشست هایی که به چشم دیده شده و با صداهای بسیار مهیب مانند صدای انفجار همراه است که اگر در شب هنگام رخ دهد یقینا می تواند کشاورزی را که غافل از فعل و انفعالات زیر زمین مشغول آبیاری اراضی خود است، به داخل زمین ببلعد.

  با هر صدای انفجاری، مخلوطی از گاز و کف های سفید رنگ از دل زمین بیرون می آید، موادی که کسی از ماهیت آن اطلاعی ندارد .

  نشست های زمین نه تنها اراضی کشاورزی را نابود کرده که زیرساخت هایی مانند تأسیسات آبیاری، دکل های برق فشارقوی و دیوارهای دامداری های منطقه را نیز با خطر ریزش همراه ساخته و اگر امروز برای ایمن سازی آن چاره ای اندیشیده نشود، فردا بسیار دیر خواهد بود.

  فرونشست زمین تهدیدی برای مردم دشت ورامین
  پدیده فرونشست زمین، نه فقط اراضی معین آباد پیشوا که منطقه ابردژ ورامین را نیز تحت تأثیر قرار داده ، جایی که شکاف های عمیق در زمین ، بیش از ده هزار هکتار جنگل های تاغ دست کاشت را که به منظور تثبیت شن های روان در دل کویر کاشته شده را نابود کرده و از آن جنگل انبوه ، تنها بوته هایی اندک باقی مانده است.

  شکاف زمین تا چند ده متری راه آهن سراسری تهران – مشهد کشیده شده است و کسی نمی داند که این مورد چه خطراتی را می تواند برای مسیری که روزانه ده ها قطار مسافربری در آن تردد می کنند به همراه آورد.

  کارشناسان نشست زمین در معین آباد را سالانه بیش از ۳۶ سانتی متر اعلام می کنند ، پدیده ای که سفره های زیرزمینی این منطقه را در آستانه نابودی کامل قرار داده و این سفره ها دیگر قادر به ذخیره آب در خود نمی باشند.

  فرونشست زمین تهدیدی برای مردم دشت ورامین
  مدیرعامل آب منطقه ای استان تهران در رابطه با پدیده فرونشست دشت ورامین گفت : در دشت ورامین بالغ بر یک هزار و ۸۰۰ حلقه چاه آب مجاز و یک هزار و ۴۰۰ حلقه چاه آب غیر مجاز حفر شده که این چاه ها با افزایش میزان برداشت آب از سطح آب های زیر زمینی ، باعث بروز پدیده فرونشست زمین شده اند.

  خسرو ارتقایی افزود: برخی مناطق جنوب شرق، جنوب، جنوب غرب، دشت شهریار و ری، محور مواصلاتی آزادگان، قرچک، ورامین و پیشوا، پدیده فرونشست سالیانه زمین از ۱۰ تا ۳۶ سانتیمتر دارند.

  وی اظهار داشت : امروز در وسعتی بالغ بر ۷۰۰ کیلومتر مربع از شهرستان های ورامین، پیشوا و پاکدشت که معادل کلانشهر تهران است پدیده فرونشست زمین رخ می دهد که اگر این پدیده به تأسیسات زیر بنایی مانند راه آهن ، راه ، دکل های برق و خانه های روستایی و شهری برسد ، خطرات و خسارات بسیاری را به بار آورده و باعث ایجاد ناپایداری در سازه می شود.

  مدیر کل مدیریت بحران استانداری تهران در خصوص پدیده فرونشست زمین اراضی دشت ورامین به خبرنگار ایرنا گفت : بررسی فرونشست های به وقوع پیوسته در مناطق جنوب، جنوب غربی و شرقی استان تهران با برش شهرستان پیشوا و طرح در کارگروه های مختلف به عنوان یک موضوع تخصصی در دستور کار فوری قرار گرفته است.

  وی به ضرورت ایمن سازی خطوط انتقال انرژی و خطوط ریلی اشاره کرد و گفت: با توجه به بحران موجود و وجود شریان های حیاتی در این منطقه، بررسی کریدورهای حمل و نقلی ریلی و ساماندهی خطوط انتقال انرژی ضروری است تا از تبعات احتمالی جلوگیری شود.
  رحمتی گفت: لازم است ضمن برگزاری کارگروه ها و جلسات مختلف و طرح مسئله فرونشست ها و اتخاذ تدابیر مناسب، راهکارهای عملی در جهت این بحران بررسی و اجرایی گردد.

  این مسئول افزود: دستگاه های اجرایی، تجهیزات موجود خود در نقطه بحرانی را مشخص کنند و طی بازدیدهای میدانی مستمر، آسیب های پیش رو را اعلام نمایند و ما نیز در جهت جلوگیری از مخاطرات پیش رو، اطلاعات کسب شده را به مسئولان فرادستی انتقال و اقدامات لازم را صورت خواهیم داد.

  منبع: ایرنا

   400 total views,  1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای