امروز : پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۳ آذر, ۱۳۹۵ | ساعت انتشار خبر : ۲۱:۳۱ | تعداد بازدید : 15395 نفر | امتیاز خبر :
 • طرح «بسیج همگام با کشاورز» در پیشوا به ثمر نشست

  سازمان بسيج مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي در راستاي اجراي سياست‌هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي از سوي رهبري، از ابتداي سال ۹۴، طرحي را با عنوان «بسيج همگام با كشاورز» در دستور كار ...

  پس از ۳۵ سال در سال زراعی ۹۵-۹۴ تولید محصولات زراعی و باغی در شهرستان پیشوا در قالب طرح همگام با کشاورز ۳۰ تا ۸۰ درصد افزایش یافت و نخستین طرح سازمان بسیج در رشد تولید محصولات کشاورزی در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با موفقیت اجرا شد.

  سردار نصیری

  سازمان بسیج مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در راستای اجرای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری، از ابتدای سال ۹۴، طرحی را با عنوان «بسیج همگام با کشاورز» در دستور کار خود قرار داد. این طرح در ابتدا به صورت آزمایشی در چهار استان تهران، مازندران، اردبیل و خوزستان به مرحله اجرا درآمد. شهرستان پیشوا در استان تهران به دلیل داشتن خاک مناسب، آب ونزدیکی به تهران برای اجرای این طرح برگزیده شد. اکنون بعد از ۱/۵ سال، این پروژه به ثمر نشسته است و تولید محصولات زراعی و باغی در این شهرستان، با افزایش تولید در هر هکتار مواجه شده است. به عبارت دیگر بعد از ۳۵ سال، تولید محصولات کشاورزی با مدیریت جهادی و علمی کردن کشاورزی با رشد مواجه شده است.

  سرتیپ دوم پاسدار علی نصیری، فرماندهی سپاه حضرت سید الشهداء علیه السلام طرح همگام با کشاورز را نخستین طرح بسیج در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌داند و معتقد است: اگر دولت‌ها از مزیت مردمی بودن سازمان بسیج در اجرای طرح و پروژه‌هایشان استفاده می‌کردند بسیاری از طرح‌ها به ثمر می‌نشست. وی به رشد ۳۰ تا ۸۰ درصدی محصولات کشاورزی در شهرستان پیشوااشاره کرده و می‌گوید: در حوزه زراعی، تولید محصولات استراتژیک گندم و جو، در هرهکتار ۵/۳ تن، ذرت علوفه‌ای ۴۰ تن (۲ برابر) و محصولات گلخانه‌ای ۹۰ تن در هرهکتار نسبت به سال زراعی گذشته با افزایش تولید مواجه بودیم. سردار نصیری با تأکید به اینکه این پروژه پایان ندارد، می‌افزاید: در پروژه نخست از ۳۰ روستای واقع در شهرستان پیشوا ۲۱ روستا مشارکت داشتند و ما تلاش می‌کنیم در سال زراعی جدید تعداد روستاها به ۳۰ برسد.

  وی اظهار می‌دارد: بسیج وظیفه بزرگی را بر عهده دارد که همان کمک به انجام اجرای اقتصاد مقاومتی است. استفاده از کالاهای داخلی و اصلاح الگوی مصرف و رسیدن به خودکفایی در تمام بخش‌ها از مهم‌ترین مواردی است که باید برای توسعه و اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی مد نظر قرار داد. وی می‌افزاید: بخش کشاورزی بستر علمی کمی دارد و عملاً در تولیدات محصولات کشاورزی نتوانستیم به عدد مناسبی دست یابیم و به دلیل بافت سنتی، کشاورزان علاقه چندانی برای همکاری با کارشناسان کشاورزی ندارند و حاضر نیستند سال زراعی خود را فدای مباحث علمی کارشناسان کشاورزی بکنند، از این رو در سازمان بسیج قرار بر این شد که دو بخش کشاورز و متخصصان کشاورزی را با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در یک طرح ملی با هم پیوند دهیم.

  سردار نصیری با اشاره به اعزام گروه‌های جهادی به مناطق محروم در قالب اردو‌های یک و سه روزه متخصصان می‌گوید: سازمان بسیج مهندسی در سال گذشته توان و نیروی خود را برای اعزام کارشناسان در قالب اردوهای سه روزه به مناطق محروم استان تهران متمرکز کرد. ابتدا اولویت با شهرستان‌های ملارد، پاکدشت، پیشوا، فیروزکوه و دماوند بود. یکی از مهم‌ترین فعالیت این سازمان این بود که به صورت عملی قطعه‌ای از زمین کشاورز توسط کارشناس کشاورزی کاشته می‌شد و مورد رسیدگی قرار می‌گرفت و کشاورز عملاً تفاوت زمین زراعی که خودش ناظر آن بوده را با آن قطعه‌ای که در اختیار کارشناس کشاورزی است متوجه می‌شد، به طوری که ۲ هزار متر زمینی که به صورت علمی مراحل کاشت و داشت آن انجام شده از نظر میزان محصول با یک هکتاری که در اختیار کشاورز بود، برابری می‌کرد و به این ترتیب پیوندی که مد نظر سازمان بسیج بود، به تدریج در این شهرستان‌ها صورت گرفت.

  وی می‌گوید: به جز پیشوا در ۱۴ شهرستان استان تهران، ۳۰ شبکه در قالب همین طرح داریم و اکنون با دیدن نتایج مثبت طرح می‌توانیم قسم جلاله بخوریم که با مدیریت جهادی می‌توانیم در همه کاری موفق شویم. سردار نصیری از دیگر اقدامات سازمان بسیج در محرومیت‌زدایی استان و کمک به رشد تولیدات کشاورزی خبر داده و می‌افزاید: درمنطقه فیروزکوه در بخش محصولات باغی و کشت درختچه و محصولات گلخانه‌ای، غرب استان مانند شهریار و ملارد به دلیل شوری آب منطقه در تولید پسته و انار و ایجاد آب بند در این منطقه فعالیت می‌کنیم و پروژه‌های دیگری نیز در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در دستور کار‌مان داریم.

  اجرای طرح با کمترین هزینه مدیریت شد
  سردار نصیری کل هزینه‌های این پروژه را ۳۰ میلیون تومان عنوان کرده و می‌گوید: رشد دوبرابری محصولات کشاورزی در این طرح نشان دادکه می‌شود با حداقل هزینه، پروژه اجرا کرد و نتیجه‌بخش باشد. به گفته وی سایر شهرهایی که به عنوان پایلوت انتخاب شده بودند، در حال حاضر پیشرفت ۴۰ درصدی داشتند که به نظرم همتی در آن شهرستان‌ها برای جذب اعتبار نبوده است.

  علمی شدن کشاورزی و قطع واردات
  همچنین مسئول سازمان بسیج مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی نیز به عنوان مجری این پروژه، با تشریح این طرح و فعالیت‌های سازمان بسیج مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی می‌گوید: نتایج مثبت طرح همگام با کشاورز حاکی از این است که با علمی شدن کشاورزی و مدیریت جهادی می‌توانیم راه را بر واردات محصولات کشاورزی ببندیم.

  علی رعیت خاکی می‌افزاید: در این پروژه تلاش می‌کنیم با همکاری کشاورزان و متخصصان کشاورزی تولید محصولات کشاورزی افزایش یابد. در استان تهران ۱۵۰۰ اردوی جهادی پیش‌بینی شد و شهرستان پیشوا به دلیل نزدیکی به پایتخت و داشتن مزیت‌های فراوان کشاورزی، به عنوان نخستین شهر برای اجرای این طرح انتخاب شد. وی از انعقاد قرار‌داد با جهاد کشاورزی استان خبر داده و تأکید می‌کند: کارشناسان و متخصصان کشاورزی از بدنه وزارت جهاد به روستا‌ها معرفی شده‌اند و تعامل بسیاری داشتند. خاکی می‌گوید: در این طرح ایجاد شبکه روستایی در پایگاه روستایی تعریف شده و سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آن نیز راه‌اندازی شده است. روش کار به این صورت است که تمام روستاها توسط یک شبکه سراسری به هم وصل شده و با شهرستان‌ها و مرکزیت استان‌های کشور ارتباط می‌گیرد، این شبکه «شباب روستا» نام گرفته است. ساختار این شبکه به این صورت است که پایگاه روستایی که انتخاب می‌شود، فرمانده پایگاه بسیج مسئول شبکه شباب می‌شود و پنج تا ۱۲ کشاورز خبره نیز در این شبکه ثبت نام می‌کنند و هر دو هفته یکبار تحت نظارت یک متخصص، مشکلات و چالش‌های موجود در روستا را حل می‌کنند.

  وی می‌افزاید: خوشبختانه تلاش‌های سازمان بسیج مهندسی کشاورزی در پیشوا به ثمر نشسته است به طوری که مسئولان جهاد کشاورزی استان نیز از رشد تولیدات زراعی و باغی حیرت کرده‌اند. خاکی می‌گوید: این طرح در ۳ هزار هکتار سطح زیر کشت در ۲۰ روستا آغاز شد و آمار تولیداتشان نیز به امضا و تأیید مسئولان جهاد کشاورزی استان رسیده است. در محصولات زراعی گندم و جو بین ۳تا ۳/۵ و حتی ۴ درصد در هرهکتار با رشد تولید مواجه شدیم و در محصولات باغی نیز بیش از ۲۰ درصد افزایش عملکرد داشته‌ایم. وی کوتاه کردن دست دلالان رااز سیستم توزیع محصولات کشاورزی مهم‌ترین دغدغه بسیج مهندسی کشاورزی دانسته و می‌گوید: بسیج مهندسی با همراهی سازمان علمی – پژوهشی بسیج طرحی را تهیه کرده و قرار است از این پس محصولات باغی و گلخانه‌ای در نمایشگاهای فصلی عرضه شود تا هم باغداران و هم مصرف‌کنندگان سود کنند.

  خاکی در خصوص هزینه‌های اجرای طرح می‌گوید: اعتبار خاصی برای این پروژه تعریف نشده، هزار و ۵۰۰ متخصص در قالب اردو‌ها در این پروژه کار می‌کنند به علاوه ۳۰ شبکه که هر شبکه ۵۰۰ هزار تومان کل اعتبار سالانه‌اش است و هر کارشناس ۳۲ هزار و ۴۰۰ تومان حقوق می‌گیرد. به عبارت دیگر این پروژه بسیجی‌وار اجرا و مدیریت می‌شود و امید‌واریم بتوانیم با ملی کردن طرح در سراسرکشور، تولیدات کشاورزی را افزایش داده و به سطح استاندارد جهانی برسانیم.
  منبع : جوان آنلاین به نقل از روزنامه جوان

  ۶۹ total views, 1 views today


  ابرچسب :
  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای