امروز : دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰

 • تاریخ انتشار خبر : شنبه 15 مارس, 2014 | ساعت انتشار خبر : 17:09 | تعداد بازدید : 512 نفر | امتیاز خبر :
 • روایت داماد بن لادن از دوران بازداشتش در ایران

  یک قاضی در نیویورک گفت شواهد فراوانی وجود دارد که از توطئه داماد بن لادن و سخنگوی القاعده برای کشتن آمریکاییان حکایت می کند. به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، قاضی لوییس کاپلان روز جمعه ...

  یک قاضی در نیویورک گفت شواهد فراوانی وجود دارد که از توطئه داماد بن لادن و سخنگوی القاعده برای کشتن آمریکاییان حکایت می کند.

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، قاضی لوییس کاپلان روز جمعه درخواست وکیل مدافع سلیمان ابوغیث را برای مختومه  دانستن پرونده او رد کرد. او میزان شواهد برای محکوم کردن  ابوغیث را بسیار بیش از حد کفایت اعلام کرد. با این حال تاکید کرد تصمیم گیری در این مورد بر عهده هیئت منصفه است. ابوغیث با اتهام توطئه برای کشتن آمریکاییان و کمک به القاعده محاکمه می شود.

  به گزارش صدای آمریکا(VOA)، قرار است دادگاه ابوغیث روز دوشنبه آغاز شود. ابوغیث بلند مرتبه ترین عضو القاعده است که از زمان رویدادهای ۱۱ سپتامبر در آمریکا محاکمه می شود.

  برگزاری دادگاه ابوغیث در منهتن  با انتقادهایی، بیشتر از جانب جمهوری خواهان، روبرو شد که می گفتند رهبران القاعده  به منزله دشمنان نظامی آمریکا شمرده می شوند و نباید از حمایت های دادگاه های مدنی برخوردار باشند. با این حال گروه های حقوق بشری از باراک اوباما به خاطر محاکمه او در دادگاه غیرنظامی تمجید کردند.

  ابوغیث که تبعه کویت است سال گذشته به هنگام سفر به کویت در اردن دستگیر و به آمریکا فرستاده شد. او در بیانیه ۲۲ صفحه ای که سال گذشته نوشت، مدعی شد در سال ۲۰۰۲ از افغانستان به ایران رفته و در آنجا توسط عوامل سپاه پاسداران بازداشت و زندانی شده و تحت بازجویی های طولانی قرار گرفته است. او گفته است که مقام های ایرانی به او گفته بودند که آمریکا از حضور او در ایران آگاه است و تا آن زمان ایران عده ای از زندانیان را به آمریکا تحویل داده است.

  او گفته است که در ژانویه سال ۲۰۱۳ از بازداشت ایرانیان بیرون آمده و به ترکیه رفته و در آنجا نیز دستگیر و زندانی  و بازجویی شده و سرانجام در ۲۸ فوریه ۲۰۱۳ آزاد شده است. سپس به قصد دیدار خانواده خود عازم کویت بوده که هواپیمایش در فرودگاه امان به زمین می نشیند و در آنجا او را دست بسته به مقام های آمریکایی تحویل می دهند.

  ابوغیث گفته است که در حین پرواز ۱۴ ساعته به آمریکا در هواپیما با بدرفتاری و آزار ماموران آمریکایی روبرو بوده که مصداق شکنجه است.

  ابوغیث که ۴۷ ساله است، شوهر یکی از ده ها فرزند اسامه بن لادن از زنان متعدد اوست؛ پیش از آن که در سال ۲۰۰۰ به افغانستان برود، امام مسجدی در کویت و دبیر درس های اسلامی در دبیرستان بود. او پس از حمله به برج های دوگانه نیویورک  در ۱۱ سپتامبر سخنگوی القاعده شد و در ویدیوهای تبلیغاتی که از او منتشر شده اخطار می کند که پس از حمله به برج ها مردم آمریکا باید منتظر حمله های بعدی باشند.

  ابوغیت خود را از اتهام توطئه برای کشتن آمریکاییان  مبرا اعلام کرده است. در صورت اثبات اتهام ، زندان ابد در انتظار او خواهد بود.

  منبع:جام نیوز

   412 total views,  2 views today


  ابرچسب : ,
  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای