امروز : شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱

 • تاریخ انتشار خبر : شنبه 17 ژوئن, 2017 | ساعت انتشار خبر : 19:01 | تعداد بازدید : 6741 نفر | امتیاز خبر :
 • دولت دیگر نمی‌تواند با «مکانیزم ماله» نقض برجام را رفوگری کند/ روحانی «شکست ایده مرکزی» خود برای تعامل با آمریکا را بپذیرد

  یک کارشناس مسائل استراتژیک با بیان اینکه تا قبل از اینکه تحریم‌های جدید به امضای ترامپ برسد، ما باید کار پیش‌دستانه‌ای انجام دهیم، گفت: تحریم‌های جدید برجام را دچار مرگ زودرس کرد ...

  یک کارشناس مسائل استراتژیک با بیان اینکه تا قبل از اینکه تحریم‌های جدید به امضای ترامپ برسد، ما باید کار پیش‌دستانه‌ای انجام دهیم، گفت: تحریم‌های جدید برجام را دچار مرگ زودرس کرد اما راه برای ماله‌کشی بر روی نقض برجام بسته است.

   

   

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ندای پیشوا، رضا سراج کارشناس مسائل استراتژیک در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، با اشاره به تحریم‌های اخیر سنای آمریکا علیه کشورمان اظهار داشت: تحریم‌های جامع و مادر که با اکثریت قاطع سنا تصویب شد و احتمالاً به تصویب مجلس نمایندگان و امضای ترامپ هم خواهد رسید، عملاً روح و جسم برجام را نقض می‌کند.

  سراج با بیان اینکه ما پیش از این نیز شاهد نقض مکرر برجام از سوی آمریکایی‌ها بودیم، افزود: این درحالی بود که هر بار دولت آنها را تنها ناقض روح برجام می‌دانست، اما این بار دیگر نمی‌تواند با مکانیزم ماله، نقض برجام را رفوگری کند، چراکه این تحریم‌های جدید سخت‌تر از تحریم‌های ISA و داماتو را بر ما تحمیل می‌کند.

  *تحریم‌های سنای آمریکا برجام را دچار مرگ زودرس کرد

  این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های سنگین برای تحریم‌ها تأکید کرد: با وجود این تحریم‌ها دیگر چیزی از برجام باقی نمی‌ماند و برجام به یک مرگ زودرس رسید و نه تنها نقض شد، بلکه کسانی که قطعنامه ۲۲۳۱ را پشتوانه برجام می‌دانستند، عملاً چون تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی باید در یک بازه ۸ تا ۱۰ ساله خاتمه پیدا می‌کرد، این تحریم‌ها نیز دائمی می‌شود و از این منظر نیز این قطعنامه تبدیل به یک کاغذ پاره خواهد شد.

  وی بر همین اساس یادآور شد: با این تحریم‌های جدید، هم روح و جسم برجام نقض شده و هم قطعنامه ۲۲۳۱ به عنوان ضمانت برجام بی‌خاصیت شده است، همچنین با این تحریم‌ها ما شاهد باز شدن دست آمریکا برای بالا بردن ریسک سرمایه‌گذاری در ایران خواهیم بود و با این زیرساخت‌ها به هر بهانه‌ای می‌توانند تحریم‌های جدیدی را به ما تحمیل کنند.

  *امضای ترامپ بر این تحریم‌ها تیر خلاص به برجام را شلیک می‌کند

  سراج با اشاره به وضعیت فعلی برجام و اقدام متقابل اظهار داشت: این مسأله یک پروسه‌ای دارد که باید طی شود و به محض اینکه به امضای ترامپ برسد، تیر خلاص به برجام شلیک می‌شود، اما تا آن مقطع، کمیسیون نظارت بر برجام باید آثار این تحریم‌ها بر روح و جسم برجام را تعیین کند و طبق مصوبه مجلس، برای مقابله با نقض برجام اقدامات لازم را انجام دهند.

  این کارشناس مسائل استراتژیک با تأکید بر اینکه تا قبل از اینکه این تحریمهای جدید به امضای ترامپ برسد، ما باید کار پیش‌دستانه‌ای انجام دهیم، خاطرنشان کرد: این کار پیش‌دستانه می‌تواند یا بازدارندگی ایجاد کند یا وضعیت برجام تعیین‌تکلیف شود، اما در هر صورت راه برای ماله‌کشی بر روی نقض برجام بسته شده است.

  *در محاسبات آمریکا روحانی به حیات برجام نیازمند است

  وی با اشاره به ارتباط زمان تصویب این تحریم‌ها پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در کشورمان گفت: اینکه چرا آمریکا منتظر نتیجه انتخابات ایران شد و بعد این تحریم‌ها را تصویب کرد، باید گفت آنها منتظر بودند فردی مانند آقای روحانی روی کار بیاید و چون در محاسبات آنها، روحانی به حیات برجام نیازمند است، طبق محاسباتشان دیدند هر چقدر از ایران امتیاز بخواهند، می‌توانند آن را از دولت روحانی بگیرند، لذا یک رابطه معنادار بین تحریم‌ها و انتخاب مجدد روحانی وجود دارد.

  *روحانی «شکست ایده مرکزی خود برای تعامل با آمریکا» را بپذیرد

  سراج با بیان اینکه آمریکا می‌تواند از دولت روحانی برای هک برجام و برجام‌های ۲، ۳ و ۴ امتیاز بگیرد، تصریح کرد: نکته دیگری که باید گفت این است که آقای روحانی یا باید مرگ برجام و شکست ایده مرکزی خود برای تعامل با امریکا را بپذیرد و خسارت‌های محضی که به منافع ملی کشور وارد شده را جبران کند، یا به سمت مقصرتراشی حرکت کند، که البته مسیر دوم بسیار پرهزینه است.

   

  منبع: فارس

   1,322 total views,  2 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای