امروز : چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : پنج‌شنبه 23 جولای, 2020 | ساعت انتشار خبر : 14:48 | تعداد بازدید : 1433 نفر | امتیاز خبر :
 • در مورد علامه قطب الدین رازی ورامین چه می دانید؟ (توضیح کامل)

  علامه قطب الدین رازی در ورامین را بهتر بشناسید/ به گزارش خبرگزاری ندای پیشوا، اسم یکی از میادین شهرستان ورامین به نام دانشمند و علامه ای است که شاید اهالی این منطقه کمتر ...

  علامه قطب الدین رازی در ورامین را بهتر بشناسید/

  به گزارش خبرگزاری ندای پیشوا، اسم یکی از میادین شهرستان ورامین به نام دانشمند و علامه ای است که شاید اهالی این منطقه کمتر درباره این فرد شناخت داشته باشند که به غیر از میدان یک کتابخانه و یک فرهنگسرا نیز به نام وی است.

  میدان قطب الدین رازی ورامین معروف به میدان رازی یا در عامه مردم ورامین میدان چوب بری یادآور فردی است که حدود ۸۰۰ سال پیش در ورامین متولد شد و در دوران خود اندیشمند بزرگی بود.

  قطب الدین ابوعبدالله محمدبن محمد بویهی رازی ورامینی از فقهای شیعه که با القاب گوناگونی مانند قطب الدین، علامه رازی،قطب تحتانی شناخته می شود کنیه او را ابوجعفر رازی نوشته اند نام کامل او چنان که آمد مورد تایید و اجماع دانشمندان و شرح حال نویسان است.

  شیخ قطب الدین رازی ورامنی در شهرستان ورامین به دنیا آمد او شاگرد علامه حلی بزرگ بود و یکی دیگر از علمای بزرگ اسلام یعنی شهید اول شاگرد وی بود.

  قطب الدین بعد از رحلت علامه حلی نزد ابوسعید فرزند سلطان محمد خدابنده و خواجه غیاث الدین محمد وزیر دانشمند و با تدبیر ابوسعید از احترام خاصی برخوردار بود ولی بعد از قتل این دونفر در سال ۷۳۶ هجری قمری که در ایران گرفتار هرج ومرج شد یکباره مانند خورشیدی که در انبوه ابرها فرورود به کلی گوشه ای را اختیار و از مردم کناره گرفت.

  به طوری که با ورودش به سوریه و شهرشام که گویا ۳ سال قبل از وفاتش که به نقل عباس اقبال آشتیانی در تاریخ مغول سال ۷۳۶ هجری قمری بوده است اطلاعی درست نداریم فقط همین که او به شهرشام در سال های آخر عمرش رفت و همانجا بود که شهید اول ملاقاتش کرد وی در همان شام فوت کرد و قبر وی اکنون در سوریه است.

  آثار وی: کتاب معروفش محاکمات است که در میان شرح دو فیلسوف بزرگ شیعه وسنی ( خواجه نصیرالدین طوسی و فخرالدین رازی) برکتاب ( اشارات ابوعلی سینا) داوری کرده و خیلی استادانه از عهده آن برآمده است.

  شرح شمسیه ( کاتبی قزوینی) در منطق را شرح کرده و اکنون جز کتب درسی طلاب است.

  (مطالع الانوار) قاضی سراج الدین ارموی در منطق را شرح کرده و معروف می باشد و احیانا در حوزه های علمیه تدریس می شود.

  مجسمه قدیمی علامه در میدان رازی قرار دارد و چهارسال پیش مجسمه جدید نصب شده است.

   

  http://nedayepishva.com/?p=64429&preview=true لینک کوتاه

   249 total views,  1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای