امروز : دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : جمعه 12 اکتبر, 2012 | ساعت انتشار خبر : 17:41 | تعداد بازدید : 316 نفر | امتیاز خبر :
 • حضور هاشمی در انتخابات؛ شایعه ای که واقیت نداشت

  با این وجود و در حالی که هاشمی همچنان از عدم تمایلش در انتخابات می گوید برخی اصلاح طلبان تمایل دارند همچنان بر حضور وی اصرار بورزند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای ...

  با این وجود و در حالی که هاشمی همچنان از عدم تمایلش در انتخابات می گوید برخی اصلاح طلبان تمایل دارند همچنان بر حضور وی اصرار بورزند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای پیشوا، ۹ ماه دیگر زمانی است که دولت دهم باید سکان خود را به دولت یازدهم واگذار کند و غزل خداحافظی را بخواند. هرچه به سمت پیرتر شدن دولت دهم و اواخر عمرش پیش می رویم گمانه زنی ها از کاندیداهای سکاندار بعدی انتخابات بیشتر می شود. این روزها هر اظهارنظر سیاسیون ممکن است منجر به این شود که هر کارشناس و رسانه ای از حدس خود برای حضور آن شخص در انتخابات بگوید.

  هاشمی آب پاکی را بر دست اصلاح طلبان ریخت!

  یکی از افرادی که حدود یک ماه رسانه ها از حضورش در انتخابات بعدی می گویند و می نویسند،  هاشمی رفسنجانی است؛ کسی که دو فرزندش به فاصله کمی دستگیر و به زندان معروف اوین منتقل شدند، اتفاقی که کمتر در بین آقازاده های سیاسیون دیده شده بود.

  گمانه زنی ها از حضور هاشمی در انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری حتی به رسانه های خارجی نیز کشیده شد. تا جایی که ای بی سی نیوز تحلیل گسترده ای از حضور وی در انتخابات منتشر و از این امر استقبال کرد.

  عضو اندیشکده «بنیاد شورای امنیت آمریکا» با بررسی فراز و نشیب‌های سیاسی که هاشمی رفسنجانی در چندسال اخیر با آن روبرو بوده است، نوشت: تاکنون چندین بار حکم پایان عمر سیاسی او نوشته شده؛ یعنی هنگامی‌که در بازگشت مجددش در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورد. مدیر مسئول روزنامه گاردین نیز با استقبال از حضور هاشمی به عنوان رییس جمهور آینده ایران تاکید کرده بود که فرد موردنظر آنها، فردیست با با سیاست هاشمی و تلاش احمدی نژاد.

  پیش تر از این و در اوج زمانی که پسر اکبر هاشمی رفسنجانی، مهدی هاشمی با ورودش به کشور خبرساز شده بود، محمد هاشمی رفسنجانی در گفتگویی حضور برادرش در انتخابات را تکذیب کرد و آن را یک گمانه زنی رسانه ای تلقی کرده بود و کمی پس از آن نیز، محمود علیزاده طباطبایی وکیل خانوادگی خانواده هاشمی که هم اکنون وکالت سید محمد خاتمی را نیز برعهده دارد، در مصاحبه ای با باشگاه خبرنگاران کاندیدا شدن هاشمی رفسنجانی در انتخابات را بعید دانسته بود. علاوه بر وکیل و برادر آقای هاشمی، منابعی که روزنامه جمهوری اسلامی از آنها نام نبرد نیز گفتند که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی هیچ برنامه‌ای برای ورود یا دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آینده ندارد.

  درحالیکه هر روز رسانه های اصلاح طلب سعی می کردند حضور هاشمی رفسنجانی را از شایعه و به واقعیت تبدیل کنند، وی هیچ واکنشی مبنی بر تکذیب یا تایید این خبر نشان نمی داد و تنها اطرافیان وی بودند که این خبر را تکذیب می کردند.

  اما در آخرین مورد از گمانه زنی های حضور هاشمی در میان کاندیداهای انتخابات بعدی چند روز گذشته بود که روزنامه آرمان، از دیدار میان ناطق نوری با هاشمی رفسنجانی خبر داد. در آن دیدار، ناطق نوری از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم دعوت کرده بود.

  گفته شده بود که هاشمی هم در این دیدار تاکید کرد که ‘بدون واهمه’ در صحنه انتخابات حضور خواهد یافت.

  در حالیکه همه از حضور قطعی وی در انتخابات سخن می گفتند، آقای هاشمی در مصاحبه ای با یکی از روزنامه های اصلاح طلب با تاکید بر اینکه از نظر قانونی منعی برای حضور ندارد، از عدم آمادگی خود در این عرصه خبر داد.

  وی درحالیکه کاندیداتوری اش در انتخابات را تکذیب کرد از آمادگی اش به عنوان مشاور در کنار کاندیداهای جوان سخن گفت؛ این در حالیست که منابع نزدیک به وی قبل تر از این حتی دخالت وی در انتخابات را منتفی دانسته بودند.

  وی داستان پیشنهاد ناطق نوری را اینگونه نقل می کند: ما همیشه جلسه داریم. بعد از جلسه مجمع، معمولاً چهار، پنج نفر از دوستان می‌مانند و با هم ناهار می‌خوریم و مسائل کشور و راهکارها را مطرح و بحث می‌کنیم. این حرف را هم من به آقای ناطق زدم و هم ایشان به من زدند. گفتم: هنوز وضع جسمی و سن شما بهتر از من است و بیایید. ایشان هم برعکس به من می‌گفت. اما همه حرف بود. گفتم که دیگر نمی‌توانم بیایم و آقای ناطق هم عذرهایی داشت.

  هاشمی درباره شرایطی که او را مجبور به کاندیداتوری کرد، اظهار داشت: من شرایط را می‌دیدم که همین می‌شود. همین که الان شده است. چند سال قبل دو ساعت و نیم با کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان بر سر همین افکارم و آینده کشور صحبت کردم و آن نوار پیش من و آقای یزدی در دبیرخانه خبرگان هست و پیاده هم شده است. ولی نمی‌خواهم آن حرف را بزنم و شلوغی در کشور به وجود بیاورم. نظر من همین بود که به اینجا می‌رسد. صریح هم گفتم.

  در نامه‌ای هم که به رهبری نوشتم، که این مقدار از آن سوءاستفاده می‌شود به اینجا می‌رسد. ولی وارد این دعواها نمی‌شوم. همین الان خیلی حرف‌های بی‌‌اساس و کذب و تهمت در روزنامه‌ها یا سایت‌ها و یا جاهای دیگر می‌نویسند، اما ما می‌گذریم.

  حضور هاشمی در انتخابات؛ شایعه ای که واقیت نداشت

  در حالیکه رسانه های اصلاح طلب  از حضور وی در انتخابات خبر می دادند، خود آقای هاشمی سرانجام هرگونه حضورش در انتخابات اتی را منتفی دانست و آب پاکی را بروی دست تمام اصلاح طلبان ریخت.  با نزدیک شدن به انتخابات دور یازدهم تحلیل های متفاوتی از حضور یا عدم حضورش در دور رقابت دولت یازدهم ارائه شد. حتی برخی از تحلیلگران بازگشت مهدی و بازداشت او در کنار فائژه را استراتژی انتخابات یازدهم عنوان کردند.

  هاشمی رفسنجانی هم‌اکنون ۷۸ سال سن دارد ولی وزارت کشور اعلام کرده که در انتخابات ریاست جمهوری محدودیت سنی وجود ندارد اما در عین حال برخی نمایندگان نیز می گویند که مجلس در اصلاحیه قانون انتخابات، محدودیت سنی برای انتخابات ریاست جمهوری خواهد گذاشت. محدودیتی که افراد بالای ۷۵ سال دیگر نمی توانند در انتخابات شرکت کنند.

  با این وجود و در حالی که هاشمی همچنان از عدم تمایلش در انتخابات می گوید برخی اصلاح طلبان تمایل دارند همچنان بر حضور وی اصرار بورزند.(منبع:افکارنیوز)

  ۶۴ total views, 1 views today


  ابرچسب :
  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای