امروز : پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

 • تاریخ انتشار خبر : جمعه 22 اکتبر, 2021 | ساعت انتشار خبر : 14:59 | تعداد بازدید : 559 نفر | امتیاز خبر :
 • حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری: قوم‌گرایی و اصرار بر سلیقه‌ها امت را به جان هم می‌اندازد/ شناسایی ۶ هزار مسئله مردم در ستاد نماز جمعه

  امام جمعه موقت تهران گفت: قوم‌گرایی و اصرار بر سلیقه‌ها امت را به جان هم می‌اندازد و شناسایی جریان نفاق و جلوگیری از ورود به نفاق نیاز به بصیرت دارد./ به گزارش خبرگزاری ...

  امام جمعه موقت تهران گفت: قوم‌گرایی و اصرار بر سلیقه‌ها امت را به جان هم می‌اندازد و شناسایی جریان نفاق و جلوگیری از ورود به نفاق نیاز به بصیرت دارد./

  به گزارش خبرگزاری ندای پیشوا، حجت‌الاسلام محمدجواد حاج علی‌اکبری در خطبه‌های نماز جمعه تهران که در دانشگاه تهران و بعد از بیست ماه وقفه به علت شیوع کرونا برگزار شد، با توصیه خود و نمازگزاران به تقوای الهی اظهار کرد: پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم برای ساخت امت اسلامی سه راهبرد اساسی را در نظر داشت؛ نخست اینکه امت اسلامی باید در برابر جریان کفر و مرزبندی مشخص با رویکرد قوت، عزت و شدت باشد تا هویت مسلمانان از دست اندازی جریان کفر صیانت شود.

  وی افزود: دوم محبت، وحدت و عاطفه درونی امت در ارتباط اسلامی با یکدیگر بود که با عنوان «ادله علی المومنین و رحماء بینهم» مورد تأکید نبی مکرم اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم قرار گرفت و سوم اینکه صفوف، نماد، قوت و وحدت جامعه اسلامی باید بر مدار ذکر الهی، یاد خداوند متعال و بندگی حق به صورت جمعی باشد و این سه راهبرد در آخرین آیه سوره مبارکه فتح با نام پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم آمده است.

  امام جمعه موقت تهران تبیین کرد: در این آیه با این عنوان آمده که « مُحَمَّدٌ رَسولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذینَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم ۖ تَراهُم رُکَّعًا سُجَّدًا یَبتَغونَ فَضلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضوانًا ۖ سیماهُم فی وُجوهِهِم مِن أَثَرِ السُّجودِ ۚ ذٰلِکَ مَثَلُهُم فِی التَّوراهِ ۚ وَمَثَلُهُم فِی الإِنجیلِ کَزَرعٍ أَخرَجَ شَطأَهُ فَآزَرَهُ فَاستَغلَظَ فَاستَویٰ عَلیٰ سوقِهِ یُعجِبُ الزُّرّاعَ لِیَغیظَ بِهِمُ الکُفّارَ ۗ وَعَدَ اللَّهُ الَّذینَ آمَنوا وَعَمِلُوا الصّالِحاتِ مِنهُم مَغفِرَهً وَأَجرًا عَظیمًا».

  حاج علی‌اکبری بیان کرد: این آیه مبارک به زیبایی امت اسلامی را ترسیم کرده و امت را در نسبت با امام تعریف می‌کند و پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم را به‌عنوان نماد اصلی امت که پیامبر الهی است معرفی می‌کند و امت را در نسبت با آن حضرت صمیمانه و بسیار لطیف با کلمه «معه» و بلافاصله نسبت امت با جامعه کفر با عنوان «اشداء علی الکفار» معرفی می‌کند و سپس نسبت درونی امت با یکدیگر با عنوان «رحماء بینهم».

  سیمای عمومی امت با «تَراهُم رُکَّعًا سُجَّدًا» برشمرده شده است

  وی در ادامه توضیح داد: سیمای عمومی امت هم با عنوان «تَراهُم رُکَّعًا سُجَّدًا» برشمرده شده است و مسئله اتصال صفوف امت در مقام بندگی و تسیم در برابر پروردگار متعال و عزیز است.

  امام جمعه موقت تهران متذکر شد: مسئله وحدت اسلامی یک مسئله سطحی، روش و تاکتیک نبوده، بلکه یک راهبرد، مبنا و بنیاد است و مهم ترین مسئله در بین امت اسلامی اتحاد صفوف، جان ها، دلها و اندیشه آنهاست که از آن به اخوت تعبیر می شود؛ همان «انما المومنون إِخوه»، بنابراین پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و سلم از ما می خواهند آن را با سازواری، تحمل، محبت و دوستی حفظ کنیم و مشکلات امت اسلامی باید به دست خود امت حل و فصل شود.

  حاج علی اکبری تشریح کرد: سلیقه ها باید در داخل امت اسلامی با روش های وحدت حل و فصل شود و این درخواست صریح خداوند متعال از پیامبر عزیز مورد تأکید فراوان است و در بیان، سیره و اخلاق نبوی مسئله رحمت، چسبندگی درونی امت این مورد تأکید است. امت اسلامی در مشکلات یار و یاور یکدیگر هستند و کسی از آنان تنها نمی ماند. وقتی دشمنان برای استحاله درونی امت اسلامی هر روز برنامه جدیدی دارد معلوم می شود تأکید اولیای الهی برای وحدت به چه دلیل است، بنابراین مسئله وحدت و اتصال ایمانی و اخوتی امت مسئله اساسی است.

  وی تبیین کرد: پشتوانه وحدت هم مسئله تقواست و این خیر بزرگ و کلید حل مشکلات امت پشتوانه درونی لازم دارد و آن پشتوانه تقواست. خداوند متعال فرمود «یا یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»، بنابراین فرمود شما باید تقوای الهی را در عالی ترین سطح رعایت کنید و رعایت تقوالی الهی پشتوانه دوستی امت اسلامی است و مودت، وحدت و وحدت ممکن است در معرض آسیب و خطر باشد.

  امام جمعه موقت تهران تبیین کرد: بزرگ‌ترین خطر خواهش‌های نفسانی است که تولید اختلاف می‌کند. حضرت علی علیه‌السلام در نهج‌البلاغه فرمودند: «انما انتم اخوان علی دین الله، ما فرق بینکم الا خبث السرائر، و سوء الضمائر.» یعنی همانا شما به خاطر دین خدا برادر هم هستید، شما را جز پلیدی باطن‌ها و بدی درون‌ها از هم جدا نکرده است.(خطبه ۱۱۳). نفسانیات و تعصبات قومی و اصرار بر سلیقه‌های جزئی امت را به جان هم می‌اندازد و تقوا آن را مهار می‌کند.

  حاج علی اکبری یادآور شد: حضور جریان نفاق به نیابت از کفر با نقاب در متن امت اسلامی درصدد طراحی توطئه و تولید فتنه است و دنبال به جان هم انداختن مومنان است و در این جریان شیاطین جن تمام سرمایه‌های خود را به میدان می‌آورند و دست به دست هم می‌دهند.

  وی گفت: شناسایی جزیان نفاق و مقابله با جریان نفوذی‌ها نیاز به بصیرت دارد و بصیرت هم نیازمند تقواست. سرمایه تقوا و وحدت باید نگه داشته شود، خداوند متعال در قرآن کریم می فرمایند: «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا ۚ وَاذکُروا نِعمَتَ اللَّهِ عَلَیکُم إِذ کُنتُم أَعداءً فَأَلَّفَ بَینَ قُلوبِکُم فَأَصبَحتُم بِنِعمَتِهِ إِخوانًا وَکُنتُم عَلیٰ شَفا حُفرَهٍ مِنَ النّارِ فَأَنقَذَکُم مِنها ۗ کَذٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُم آیاتِهِ لَعَلَّکُم تَهتَدونَ»، یعنی « و همگی به ریسمان خدا [= قرآن و اسلام، و هرگونه وسیله وحدت‌]، چنگ زنید، و پراکنده نشوید! و نعمت (بزرگِ) خدا را بر خود، به یاد آرید که چگونه دشمن یکدیگر بودید، و او میان دلهای شما، الفت ایجاد کرد، و به برکتِ نعمتِ او، برادر شدید! و شما بر لبِ حفره‌ای از آتش بودید، خدا شما را از آن نجات داد؛ این چنین، خداوند آیات خود را برای شما آشکار می‌سازد؛ شاید پذیرای هدایت شوید.»

  امام جمعه موقت تهران ادامه داد: جمهوری اسلامی براساس طبع محمدی خود از آغاز تاسیس تاکنون مسئله وحدت و وحدت درونی امت اسلامی را در دستور کار خود قرار داده و با راهنمایی امام راحل و امام حاضر دو امام و پیشوای عطیط نهضت این خط را حفظ کرده و پرچمدار وحدت بین امت اسلامی در دنیاست.

  حاج علی‌اکبری در خطبه دوم نماز جمعه این هفته هم با اشاره به حوادث رخ داده در ۲۰ ماه گذشته گفت: در این مدت حوادث تلخ و شیرین بسیاری در جهان داشتیم. البته اولین آن، پیروزی ملت بزرگ ایران در برابر فتن‌ها و توطئه‌ها بود از یک سو کرونا و آسیب‌هایی که به زندگی مردم وارد شد و تعدادی از مردم ما متأسفانه از دست رفتند و از سوی دیگر ظلم مضاعف و جنایت آمریکایی‌ها در شرایط کرونا را شاهد بودیم.

  خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: کم تدبیری‌های مسئولان نیز مشکلاتی را برای مردم به وجود آورد و اینها در شرایطی بود که ما با یک جنگ رسانه‌ای علیه ملت ایران رو به رو بودیم اما ملت بی نظیر ایران در برابر دشمن ایستادند و از این جنگ تمام عیار سربلند و پیروز بیرون آمدند و توانستند زیباترین صحنه‌ها را در میدان خدمت و کمک مومنانه بیافرینند.

  وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط مردم و سایر دستگاه‌ها در مقابله با شیوع کرونا گفت: مردم و نیروهای مسلح و گروه‌های جهادی با حضور در میدان خدمت، خدمات بسیاری را به مردم ارائه دادند و در این مدت به خوبی درخشیدند.

  علی اکبری با اشاره به خدمات کادر درمان در مقابله با شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: ۲۰ ماه است کادر درمان در صف اول مبارزه با شیوع کرونا حضور دارند و در این مسیر مجاهدت‌های فراوانی کردند و شهدایی را نیز اعطا کردند که جا دارد به همه آنها خدا قوت بگوییم و در برابر شهدای سلامت سر تعظیم فرود آوریم.

  روند افول آمریکا با ترور شهید سلیمانی شروع شد

  خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به حوادث رخ داده در ۲۰ ماه گذشته در سطح منطقه و جهان گفت: در این ماه‌ها مجموعه‌ای از حوادث را در سطح منطقه و جهان شاهد بودیم که همه آنها نشان دهنده شکست آمریکاست. آمریکایی‌ها در داخل با آن افتضاحاتی که در انتخابات ریاست جمهوری‌شان رخ داد شکست خوردند و بعد از انتخابات نیز این شکست ادامه پیدا کرد. در سطح منطقه و جهان نیز شکست‌های آمریکا سرعت بیشتری به خود گرفت و ما هر روز شاهد شکست آنها هستیم.

  وی ادامه داد: روند افول آمریکا با ترور شهید سلیمانی شروع شد و با عملیات نیروهای مسلح ایران در هم کوبیدن عین الاسد و تصویب خروج نیروهای آمریکایی از عراق در مجلس این کشور ادامه پیدا کرد. آمریکایی‌ها در توطئه‌های خود در لبنان و سوریه شکست خوردند و این روند ادامه دارد.

  علی اکبری با اشاره به تحولات رخ داده در رژیم صهیونیستی گفت: رژیم صهیونیستی نیز در نبرد ۱۲ روزه سیف القدس شکست خورد و مقاومت مردم یمن نیز با عزت و اقتدار ادامه دارد و ان شاءالله در آینده‌ای نزدیک پیروزی آنها رقم خواهد خورد.

  خطیب موقت نماز جمعه تهران شکست آمریکا در افغانستان را آخرین حلقه زنجیره شکست‌های آمریکا در منطقه و جهان دانست و گفت: شاهد بودیم آمریکا بعد از ۲۰ سال چگونه از افغانستان فرار کرد. البته توطئه‌های استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا ادامه دارد و این توطئه‌ها را در شمال غرب ایران و حوادث اخیر در لبنان و انفجار در دو نماز جمعه شهرهای افغانستان مشاهده کردیم که جا دارد با ملت افغانستان همدردی کنیم و از مسئولان این کشور بخواهیم که حافظ جان مسلمانان باشند و عاملان این جنایت‌ها را به سزای اعمال شأن برسانند.

  وی تصریح کرد: همه اتفاقاتی که در حال رخ دادن است نشانه استیصال ابر جنایتکار زمان ما یعنی آمریکاست، آمریکایی‌ها بعد از ۲۰ سال و هزینه‌های هنگفتی که برای ایجاد خاورمیانه جدید کردند و با ثبت بیش از ۸ هزار تریلیون دلار هزینه باید از منطقه بروند و به آنها می‌گوئیم اگر ۸۰۰ هزار تریلیون دلار هزینه کنید راهی ندارید و باید منطقه ما را ترک کنید.

  خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به اتفاقات رخ داده در ۲۰ ماه گذشته در کشورمان اظهار داشت: در داخل کشور نیز در ماه‌هایی که گذشت تحولات بزرگی داشتیم. از سویی شاهد اقتدار نیروهای مسلح در دفاع از کشور و شکست توطئه‌های آمریکا و برگزاری رزمایش‌های مختلف بودیم که آنها توانستند در برابر توطئه‌های آمریکا خوش بدرخشند همچنین شاهد شکل گیری یک مجلس انقلابی با یک رئیس جهادی هستیم.

  علی اکبری ادامه داد: قوه قضائیه هم بعد از طی دو سال تحول با ریاست جدید روند تحولی خود را ادامه می‌دهد و خوشبختانه شاهد اتفاقات خوبی در این قوه هستیم.

  وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در کشورمان گفت: تشکیل دولت خدمتگزار نیز اقدام بسیار خوبی بود که در ماه‌های گذشته اتفاق افتاده و در دو ماه گذشته دولت خدمتگزار موفقیت‌های خوبی را در حوزه‌های مختلف مانند کنترل کرونا با گسترش واکسیناسیون و همچنین حضور در جمع مردم و جمعه‌های خدمت داشته است.

  جریان حضور مردمی رؤسای قوا بسیار پسندیده است

  خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به حضور سران قوا در بین مردم گفت: جریان حضور مردمی رؤسای قوا بسیار پسندیده و موافق سیره نبوی و مورد تاکید مقام معظم رهبری است. این رفتار روحیه آفرین و دلگرم کننده برای مردم ماست.

  حجت الاسلام علی اکبری وجود فاصله با مردم با هر بهانه‌ای را خواست شیاطین دانست و گفت: مردم باید مسئولین را از خود بدانند و حضور مسئولان در بین مردم و شنیدن مشکلات آنها بسیار پسندیده است.

  وی گفت: فضای اداری ما نیاز به یک تحول در کارآمدسازی و مهربان سازی دارد. عزت مراجعه کنندگان باید در ادارات ما حفظ شود.

  خطیبان جمعه ۶۰ هزار مشکل کشور را استخراج و به رئیس جمهور ارائه دادند

  خطیب موقت نماز جمعه تهران رویکرد فسادستیزی که در دولت، قوه قضائیه و مجلس به وجود آمده است را بسیار امیدآفرین دانست و گفت: این رویکرد فسادستیزی نویدبخش تحقق اهداف انقلاب اسلامی است و امیدواریم این عیب و مشکلاتی که با بروز فساد در گوشه و کنار کشور ما به وجود آمده است از بین برود.

  حجت الاسلام علی اکبری نقش مجلس را در فسادستیزی بسیار مهم دانست و گفت: زنجیره فساد با اصلاح قانون توسط مجلس باید از بین برود و فرآیندها باید اصلاح شود و قوه قضائیه هم باید با رعایت کلیه موازین با مفسدان مبارزه کند و کمر مفسدین را بشکند و دستشان را قطع کند و منابع ملی نیز از حلقوم مفسدین بیرون کشیده شود.

  وی با اشاره به اهمیت وحدت قوا گفت: وحدت قوا کار را پیش خواهد برد و در شکست شاخ غول بی شاخ و دم گرانی که مردم ما را دچار مشکلات فراوانی کرده است مؤثر خواهد بود. البته مردم ما صبور هستند و شرایط را به خوبی درک می‌کنند.

  خطیب موقت نماز جمعه تهران در پایان با اشاره به اقدامات نهاد نماز جمعه در ۲۰ ماه گذشته گفت: با همکاری ائمه جماعت و خطیبان نماز جمعه بیش از ۶۰ هزار مساله کشور را استخراج کرده‌ایم و در اختیار رئیس جمهور محترم قرار داده‌ایم. البته با استقبال ایشان نیز رو به رو شد. ما این مسائل را دنبال خواهیم کرد تا به نتیجه مطلوب برسیم.

  انتهای پیام/***

  http://nedayepishva.com/?p=74323&preview=true لینک کوتاه

   63 total views,  1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای