امروز : دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱

 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه 2 آگوست, 2021 | ساعت انتشار خبر : 11:55 | تعداد بازدید : 3074 نفر | امتیاز خبر :
 • تردد زیاد سگ های ولگرد موجب سلب آرامش شهروندان پیشوایی

  تردد سگ های ولگرد در شهرستان پیشوا به حدی زیاد شده که به صورت دسته جمعی مشاهده می شوند/ به گزارش خبرگزاری ندای پیشوا،امیرحسین حیدری: افزایش سگ های ولگرد و تجمع هرچه بیشتر ...

  تردد سگ های ولگرد در شهرستان پیشوا به حدی زیاد شده که به صورت دسته جمعی مشاهده می شوند/

  به گزارش خبرگزاری ندای پیشوا،امیرحسین حیدری: افزایش سگ های ولگرد و تجمع هرچه بیشتر آنها موجبات سلب آرامش مردم را فراهم آورده و در برخی از ساعات تجمع آنها به گونه ای است که به علت تعداد بالای آنها در ورودی یک کوچه یا خیابان فرعی حتی خیابان اصلی موجبات ترس و دلهره سنگین را ایجاد می نماید.

  تردد سگ های ولگرد در خیابان های شهر به حدی زیاد شده است که این حیوانات به صورت دسته جمعی حضور داشته و همین امر باعث تهدید سلامت بهداشتی و روانی جامعه شده است اگرچه مناطق حاشیه ای بیشتر مورد هجوم این مهمانان ناخوانده شهری هستند اما این بدان معنا نیست که برخی مناطق شهر از وجود این حیوان مزاحم در امان باشد می توان در مناطق مختلفی از شهر تعداد بسیار زیادی از سگ های ولگرد را مشاهده کرد که تک تک یا به صورت گروهی در حرکت اند.

  سگ های ولگرد علاوه بر پارس کردن در نیمه های شب، سلب آرامش و آسایش مردم و حمله به شهروندان، خطر گازگرفتگی و ایجاد جو روانی عامل سرایت بیش از هفت نوع بیماری مشترک انسان و حیوان هستند که از مهمترین آنها می توان به بیماری هاری وو کیست هیداتیک اشاره کرد.

  ویروس هاری ۱۰۰ درصد کشنده بوده و احتمال بهبودی انسان در صورت ابتلا به بیماری هاری تقریبا صفر است.

  بیماری هایی که میان انسان و سگ مشترک هستند به شدت خطرناک اند و در بسیاری از موارد به مرگ منتهی می شوند سگ ها دارای قابلیت تولیدمثلی بسیار بالا بوده و به همین علت جمعیت سگ های ولگرد در صورت اجرا نشدن برنامه های کنترل و مبارزه سریعا افزایش یافته که مخاطرات فراوانی برای شهروندان به دنبال خواهد داشت.

  براساس بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و…. و جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مریض و مزاحم و ولگرد از وظایف شهرداری ها است.

  با استناد به بند ۳۱ ماده ۱۰ اساسنامه و تشکیلات وو سازمان دهیاری ها مصوبه ۱۳۸۰/۱۱/۲۱ دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد با هدف اجرایی نمودن مفاد این ماده قانونی و رفع مشکلات شهرداری ها و دهیاری های کشور در زمینه کنترل جمعیت سگ های ولگرد و همچنین تامین سلامت و آسایش شهروندان تتوسط سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و در قالب ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان و با همکاری و تایید سایر اعضا تدوین شده است.

  در این دستورالعمل بر روش زنده گیری برای کنترل جمعیت سگ های ولگرد تاکید شده است زیرا این روش به دلایل رعایت استانداردهای بهداشتی، ممنوعیت استفاده از سلاح گرم ( به علت خطرات ناشی از استفاده از سلاح گرم) جایگذین نمودن سلاح بیهوشی، حفظ سلامت روانی شهروندان و رعایت هرچه بیشتر موازین اسلامی در خصوص رعایت حقوق حیوانات مناسبت ترین روش با امکانات موجود است.

  انتهای پیام/*

   

  تردد زیاد سگ های ولگرد موجب سلب آرامش شهروندان پیشوایی

   1,877 total views,  6 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای