امروز : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : شنبه 29 اکتبر, 2016 | ساعت انتشار خبر : 05:27 | تعداد بازدید : 655 نفر | امتیاز خبر :
 • بحران سوریه تنها پشت میز مذاکره حل خواهد شد/ استقبال از آمادگی دمشق برای شروع مذاکرات

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیروز (جمعه) پس از حضور در نشست سه جانبه به همراه وزرای خارجه سوریه و روسیه در مسکو در نشست خبری ...

  وزیر خارجه ایران تصریح کرد: راه‌حل بحران سوریه تنها پشت میز مذاکره به دست خواهد آمد و تروریسم ابزار خوبی برای رسیدن به اهداف سیاسی نیست.

  بحران سوریه تنها پشت میز مذاکره حل خواهد شد/ استقبال از آمادگی دمشق برای شروع مذاکرات

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیروز (جمعه) پس از حضور در نشست سه جانبه به همراه وزرای خارجه سوریه و روسیه در مسکو در نشست خبری مشترک با همتایان خود ضمن قدردانی از برگزاری این نشست گفت: گفت‌وگوهای بسیار خوبی امروز در حوزه روابط دوجانبه و موضوعات مهمی که منطقه ما را مورد تهدید قرار می‌دهد، برگزار شد.

  وی گفت: خوشحالیم که روابط دوجانبه ایران و روسیه در وضعیت مناسبی قرار دارد و بعد از مذاکرات متعددی که بین سران دو کشور انجام شده، امروز در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، منطقه‌ای و بین‌المللی، ایران و روسیه ارتباطات بسیار نزدیک و صمیمی برقرار کردند و این ارتباطات حتما به نفع صلح و ثبات، امنیت و پیشرفت منطقه و جهان خواهد بود.

  ظریف افزود: در بحث دوجانبه و سه جانبه گفت‌وگوهایی که با ولید معلم و لاوروف داشتیم بر اصول حاکم بر دیدگاه سه کشور در مورد سوریه که احترام به حاکمیت، وحدت، تمامیت ارضی، استقلال سیاسی دولت سوریه، احترام به رای مردم سوریه و پذیرفتن تصمیم نهایی با مردم سوریه برای تعیین سرنوشتشان است که همواره مبنای برخورد ما با فاجعه تروریستی در سوریه بوده است، تأکید شد.

  به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: به ضرورت رعایت اصول انسانی در سوریه و تلاش همه جانبه برای رسیدن به راه‌حل سیاسی در سوریه و توقف درگیری‌ها تأکید کردیم. همواره معتقد بوده و هستیم که بحران سوریه تنها از مسیر سیاسی قابل حل و فصل خواهد بود و ضمن مقاومت و مبارزه بر علیه تروریسم، افراطی‌گری و گروه‌های تکفیری راه‌حل بحران سوریه از طریق گفت‌وگوی مردم سوریه و گروه‌های سوری شکل خواهد گرفت.

  *استقبال از آمادگی دمشق برای شروع مذاکرات

  وی اضافه کرد: به همین دلیل از آمادگی دولت سوریه برای بازگشت و شروع مذاکرات بر مبنای قطعنامه ۲۲۵۴ در ژنو استقبال می‌کنیم.

  وزیر خارجه افزود: به اعتقاد ما راه‌حل بحران سوریه تنها پشت میز مذاکره صورت خواهد گرفت.

  وی ادامه داد: ایران همواره بر آتش‌بس همه جانبه در سوریه اصرار داشته به دلیل اینکه معتقدیم راه‌حل نظامی وجود ندارد و بر مبارزه همه جانبه با تروریسم و کمک به هرگونه حرکت انسان دوستانه برای کاهش آلام مردم سوریه، ضرورت رعایت بیطرفی در ارسال کمک‌های انساندوستانه،‌رسیدن این کمک‌ها به همه نقاطی که نیاز به آن دارند و نه تنها به برخی نقاطی که مورد تبلیغات برخی کشورها و گروه‌ها قرار گرفته‌ که از وضعیت سوریه برای پیشبرد اهداف سیاسی استفاده کرده‌اند،ضرورت مقابله با استفاده تروریست‌ها از سپر انسانی برای پیشبرد اهداف تروریستی‌شان که متاسفانه هم در نقاط مختلف سوریه اتفاق افتاده و هم امروز در موصل و نقاط دیگر اتفاق می‌افتد و از آن برای پیشبرد اهداف سیاسی استفاده می‌کنند، تأکید کرده‌ایم.

  ظریف ادامه داد: ما همواره تأکید کرده‌ایم بر این واقعیت که مبارزه با تروریسم یک مبارزه جهانی و نیازمند اراده سیاسی است و متاسفانه این اراده سیاسی کماکان مشاهده نشده است و چنانچه این اراده سیاسی شکل بگیرد، امکان برخورد جدی با این پدیده شوم که در ماه‌ها و سال‌های گذشته مشاهده کردیم محدود به سوریه و منطقه نخواهد بود و در سراسر جهان قربانی خواهد گرفت.

  به گزارش فارس، وی گفت: نیاز به همکاری جهانی برای مبارزه با تروریسم است و کشورهایی که ادعای مبارزه با تروریسم دارند باید عزم جدی ایجاد کنند و توان واقعی را برای مقابله با تروریسم نشان دهند.

  رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ادامه داد: حتما حمله برای آزادسازی موصل از شر تروریست‌های داعش نباید منجر به سرازیر شدن تروریست‌ها به سایر مناطق عراق و یا سوریه بشود و این با اصل مبارزه با تروریسم مغایرت دارد و حتما تلاش برای مقابله با تروریسم باید همه جانبه باشد، برای اینکه از این خطر جدی، منطقه‌ای و جهانی جلوگیری شود.

  وی گفت: بحث‌هایی که امروز صورت گرفت نشانگر تلاش سه کشور برای مقابله با تروریسم و تأکید بر ضرورت یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه خواهد بود. در نشست امروز از هرگونه راه‌حل سیاسی و آمادگی برای مذاکره بین گروه‌های مختلف سوری،‌برای اینکه آینده سوریه آینده‌ای بهتر در جهت خواست و منافع مردم بزرگ سوریه باشد، استقبال شد.

  * تروریسم برای هیچ کس منافعی به همراه ندارد

  به گزارش فارس، ظریف در پاسخ به سؤال دیگری گفت: آنچه که امروز مورد بحث قرار گرفت ضرورت هماهنگی بیشتر در مقابله با تروریسم در همه نقاط و از طرف دیگر رعایت تمام اصول انساندوستانه و تلاش برای رساندن کمک‌های انساندوستانه به مردم سوریه و مردمی که در محاصره گروه‌های تکفیری قرار گرفتند و سال‌هاست که در شرایط بسیار نگران‌کننده‌ای به سر می‌برند، ضرورت همکاری بین‌المللی در این زمینه مورد توجه قرار گرفت.

  وی افزود: آنچه که ضرورت دارد برای همه کشورها، پذیرفتن این واقعیت است که تروریسم برای هیچ کس منافعی به دنبال نخواهد داشت. حمایت از گروه‌های تروریستی گرچه ممکن است در کوتاه مدت در برخی معادلات بسیار کوته‌بینانه سیاسی منافعی را در بر داشته باشد، ولی گروه‌های تروریستی گروه‌هایی هستند که نهایتا دست کسانی را که آنها را تغذیه کرده‌اند، گاز خواهند گرفت و با آنها مقابله خواهند کرد و نهایتا خطری برای همه خواهند بود.

  ظریف اضافه کرد: درک این واقعیت در منطقه ما و جهان باید به یک فهم همگانی منجر شود و تلاش همگانی برای رسیدن به یک راهکار جهانی برای مقابله با ارحاب و گروه‌های تروریستی تکفیری.

  *تروریسم ابزار خوبی برای رسیدن به اهداف سیاسی نیست

  به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سوالی درباره اظهارات جان کری و اینکه به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها نمی‌توانند جبهه النصره را از دیگران منفک کنند، گفت: در طول چند سال گذشته با معضلی مواجه بودیم که تعدادی از کشورها اعتقاد دارند می‌‌توانند از تروریسم بهره‌برداری سیاسی کنند به همین خاطر جبهه النصره یک روز اسمش جبهه النصره است فردا می‌شود جبهه فتح شام پس فردا یک اسم دیگر می‌گذارند و اگر امروز در سوریه جستجو کنیم بیش از هزار گروه از این طرف و آن طرف سر درآوردند.

  وی گفت: این نشانگر این واقعیت است که طرفداران تروریست‌ها کماکان معتقدند از تروریسم برای اهداف سیاسی می‌‌توان استفاده کرد. یک مسئله غیرقابل قبول بودن استفاده از تروریسم برای اهداف سیاسی است و یک مسئله ناممکن بودن استفاده از تروریسم برای اهداف سیاسی است.

  ظریف افزود: امروز در دنیا به این واقعیت رسیده‌ایم که تروریسم ابزار خوبی برای رسیدن به اهداف سیاسی نیست. به جای اینکه هر روز گروه‌های تروریستی و تکفیری را با نام جدیدی معرفی کنند تا بتوانند چند صباحی از آن استفاده سیاسی کنند بهتر است این واقعیت را بپذیرند که تروریسم ابزار خوبی برای رسیدن به اهداف سیاسی نیست.

  منبع: خبرگزاری فارس

  ۲۲۰ total views, 1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای