امروز : پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷

 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۷ تیر, ۱۳۹۷ | ساعت انتشار خبر : ۱۳:۲۱ | تعداد بازدید : 23349 نفر | امتیاز خبر :
 • افزایش دو برابری پرونده ها در پیشوا

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا ؛حجت الاسلام والمسلمین محمدی شمس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ندای پیشوا، ضمن تبریک هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید مظلوم بهشتی گفت: ...

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا ؛حجت الاسلام والمسلمین محمدی شمس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ندای پیشوا، ضمن تبریک هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید مظلوم بهشتی گفت: شهید بهشتی افتخار جامعه حوزوی و دانشگاهی محسوب می‌شود و به فرموده امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی شهید بهشتی یک ملت است


  رئیس دادگستری شهرستان پیشوا ضمن تقدیر از کارکنان دادگستری افزود: در حقیقت کارکنان قوه قضائیه پرچم دار عدالت و استقامت هستند و با حجم کاری طاقت فرسا ایثارگرانه عمل می‌کنند.
  رئیس دادگستری پیشوا گفت: دادگستری در بدو امر به صورت بخش در سال ۸۹ فعالیت خود را در پیشوا آغاز کرد و در سال ۹۲ دادسرا افتتاح شد و همچنین شورای حل اختلاف در سال ۸۰ کار خود را شروع کرد.

  وی افزود: اکنون تعداد قضات مجموعه دادگستری اعم از حقوقی و کیفری و دادسرا ۹ نفر، تعداد کادر اداری در دادگاه و دادسرا ۲۸ نفر و در شورای حل اختلاف با ۷ شعبه فعال ۳۲ نفر خدمات ارایه می‌دهند.
  شمس با اشاره به حجم گسترده پرونده‌ها در سال ۹۶ گفت: در سال ۹۶ قریب به ۲۶ هزار پرونده در دادگستری حقوقی و کیفری و شورای حل اختلاف ثبت شده است که با تلاش مجموعه ۲۲ هزار پرونده خروجی داشتیم.
  وی با بیان اینکه سال ۹۶ سالی با حجم کاری بالا بوده است افزود: عمده پرونده‌های حقوقی راجع به مطالبه وجه بوده است همچنین ۱۷۸ فقره طلاق توافقی در پیشوا صورت گرفته است و درپرونده‌های کیفری بیشترین موضوع راجع به ایراد ضرب و جرح با ۳۴۵ مورد و تخریب و کلاهبرداری بوده است.

  رئیس دادگستری شهرستان پیشوا گفت: در سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش پرونده داشتیم که نسبت به بقیه شهرستان‌ها آمار قابل تامل و خیره کننده‌ای بوده است.
  وی افزود: در بررسی‌های به عمل آمده با دستور رئیس کل دادگستری، یکی از علت‌های افزایش حجم پرونده ها، شهرک‌های حاشیه پیشوا است که محلی برای سکونت افراد غیر بومی در خانه‌هایی با متراژ پایین با اجاره بهای کم عنوان شده است.

  شمس افزود: دلیل دیگر افزایش حجم پرونده‌ها عدم توجه مدیریت سابق دادگستری به پرونده‌های اتباع خارجی به علت مسائل حقوقی بود و از آنجایی که این اتباع خارجی طبق مقررات تحت لوای حکومت اسلامی هستند باید به پرونده این افراد رسیدگی شود.

  رئیس دادگستری پیشوا در خصوص افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضا گفت: افزایش حجم پرونده‌ها دلیل اعتماد مردم به قوه قضائیه است که متاثر از اقداماتی است که مجموعه دادگستری در پیشوا انجام دادند و همچنین صندوق انتقادات و ملاقات عمومی و بدون تعیین وقت قبلی سبب افزایش اعتماد مردم و باعث پیشگیری از وقوع جرم شده است.
  وی افزود: به نسبت جمعیت شهرستان و با برنامه ریزی‌هایی که از اواخر سال ۹۶ پیش بینی شده است احتمال می‌دهیم در انتهای سال ۹۷ حجم پرونده‌های ورودی به دادگستری نسبت به سال قبل ۲۰ درصد کاهش داشته باشد.

  شمس در خصوص برچیده شدن سنت قمه زنی در پیشوا گفت: معرفی پیشوا بعنوان پایتخت قمه زنی با ۱۵۰ پرونده در این خصوص، مجموعه شهرستان را بر آن داشت تا با فرهنگ سازی، برپایی جلسات متعدد و بصیرت افزایی این سنت غلط که در حقیقت وهن به اسلام است کنار گذاشته شود.
  وی افزود: مردم با بصیرت، آگاه و هوشمند هم متوجه سوءاستفاده دشمن و رسانه‌های معاند از عزاداری‌ها شدند و داوطلبانه به فتوای مقام مقام معظم رهبری عمل کردند، به گونه‌ای که حتی یک مورد قمه زنی در محرم پارسال در شهرستان نداشتیم.

  رئیس دادگستری پیشوا با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در وقوع جرم گفت: به منظور کاهش پرونده در سال ۹۷ جلسات مشاور خانواده با همکاری اداره بهزیستی در شهرک‌های حاشیه پیشوا برگزار می‌شود و همچنین بسیج حقوقدانان به تازگی با شعار هر مسجد یک حقوقدان به منظور آگاهی بخشی مردم راه اندازی شده است.
  وی افزود: در فصل تابستان در پارک‌ها و اماکن فرهنگی برنامه‌هایی توسط بسیج حقوقدانان به منظور آگاهی بخشی مردم در کاهش وقوع جرم برگزار می‌شود و با حمایت امام جمعه ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان کار خود را شروع کرده است.
  شمس با ابراز تاسف از اختلافات پیش آمده میان اوقاف و موقوفه گفت: فقرات متعددی از اختلافات بین اوقاف و موقوفه مطرح شده است که ریشه بیش از بیست ساله دارد و از دو طرف تقاضا دارم این موضوع را به دستگاه قضا واگذار کنند و از از قضاوت پیش از رای دادگاه خودداری کنند.
  وی افزود: طرفین از حرکاتی که ممکن است موجب دلسردی و سو استفاده رسانه‌های معاند ودلسردی مردم شود، دوری کنند و اجازه دهند دستگاه قضا با سعه صدر کار خود را انجام دهد و در نهایت به طرفین ابلاغ شود.

  رئیس دادگستری پیشوا در خصوص احداث پزشکی قانونی در شهرستان گفت: از طرف یک خیر زمینی برای ساخت پزشکی قانونی اهدا شده است و یک سال قبل نیز درخواست استخدام یک پزشک عمومی برای تصدی سمت مدیریت پزشکی قانونی داده شده است که اداره شبکه بهداشت و درمان پیشوا هنوز نتوانسته فردی را معرفی کند.
  شمس به اقدامات صورت گرفته در دادگستری برای رفاه حال مردم و کارکنان اشاره کرد و افزود: راه اندازی کمیسیون ماده ۵ تخلفات رانندگی، ایجاد واحد کنترل دادخواست، راه اندازی واحد ثبت ثنا، ابلاغ الکترونیکی، احداث بایگانی راکد، راه اندازی دستگاه خودپرداز و… از اقدامات صورت گرفته یک سال اخیر در دادگستری برای افزایش اعتماد و جلب رضایت مردم است.

  رئیس دادگستری شهرستان در خصوص راه اندازی نمایندگی صداوسیما در پیشوا گفت: صدا وسیما بعنوان زبان و چشم گویای شهرستان است و همه مدیران شهرستان باید دست به دست هم بدهند و برای معرفی پیشوا بعنوان مبدا انقلاب اسلامی از صدا و سیما حمایت کنند.
  وی در خصوص استفاده برخی از اصحاب رسانه و بویژه روسای اداره‌ها از تلگرام و مصاحبه با این کانال‌ها افزود: ما نمی‌دانیم پشت پرده تلگرام چه کسانی هستند، ولی به هر صورت اطلاعات ما را رصد می‌کنند
  در صورتیکه به پیام رسان داخلی مانند سروش اعتماد بیشتری وجود دارد
  حجت الاسلام محمدی شمس با توصیه به مدیران شهرستان پیشوا گفت: اگر تلگرام ممنوع شده است باید همه قانون‌مند باشیم و مخصوصا برخی از روسای ادارات باید قانون مند‌تر از افراد عادی باشند.

  ۱۰ total views, 1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای