امروز : پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷

 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷ | ساعت انتشار خبر : ۱۲:۰۲ | تعداد بازدید : 20439 نفر | امتیاز خبر :
 • ارتقاء آمار سواد آموزی اتباع افغانی به ۶۲ درصد

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا؛علی باقرزاده  در آیین آغاز دوره‌های سوادآموزی و توسعه سواد برای کودکان افغانستانی در شهرستان‌های استان تهران در روستای محمودآباد شترخوار با اشاره به به نرخ بی ...

  ارتقاء آمار سواد آموزی اتباع افغانی به ۶۲ درصد

  رئیس نهضت سواد آموزی گفت: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن مرکز آمار ایران رقم با سوادی اتباع افغانی به ۶۲ درصد ارتقا پیدا کرده است که این میزان در کشور افغانستان ۵۰ درصد است.

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا؛علی باقرزاده  در آیین آغاز دوره‌های سوادآموزی و توسعه سواد برای کودکان افغانستانی در شهرستان‌های استان تهران در روستای محمودآباد شترخوار با اشاره به به نرخ بی سوادی اتباع خارجی اظهار داشت: در سال ورود اتباع افغانستانی به ایران  نرخ باسوادی آنها ۶ درصد بود اما هم‌اکنون بر اساس سرشماری نفوس و مسکن مرکز آمار ایران این رقم به ۶۲ درصد ارتقا پیدا کرده است که این میزان در کشور افغانستان ۵۰ درصد است.

  رئیس نهضت سوادآموزی با اشاره به سه پدیده آسیب زننده در طول تاریخ برای بشریت گفت: جهل و ناآگاهی، فقر و گرسنگی و جنگ عواملی است که همواره برای بشریت مانع پیشرفت بوده است.

  باقرزاده افزود: برخی معتقدند جنگ عامل همه این گرفتاری‌هاست؛ زیرا جنگ اساس آموزش و زیرساخت‌های اقتصادی کشور از بین می‌رود و برخی می‌گویند فقر، عامل اصلی است و هر جا فقر باشد دسترسی به آموزش کم می شود.

  وی گفت:رهیافت بشر آموزش است ، خواندن و نوشتن ابزاری برای کسب  قابلیت‌ها و توانایی‌ها در جهت زندگی خوب داشتن است.

  رئیس نهضت سواد آموزی در ادامه بیان داشت: کمک و توانمندسازی افراد برای یک اقتصاد و معیشت پایدار یکی دیگر از اهداف آموزش است است و تنها خواندن و نوشتن، مدرک گرفتن و مدرسه رفتن منجر به یک زندگی خوب نمی‌شود و باید هم سواد و هم مهارت‌های زندگی و هم مهارت‌های شغلی در کنار هم قرار گیرند.

  باقرزاده افزود:امروز بعد از ۲۸ سال که سازمان امداد جهانی در جمهوری اسلامی ایران فعالیت داشته است نخستین فصل همکاری مشترک ما برای زیر پوشش بردن یک هزار و ۵۰۰ نفر به اجرا درآمده است.

  وی با اشاره به اینکه دوره‌های سوادآموزی برای کودکان افغانستانی با کمک سازمان ریلیف اینترنشنال در شهرستان‌های استان تهران کلید خورده است ،تاکید کرد:این آموزش باید تکمیل شود و تلفیق آن نیز بامهارت زندگی حائز اهمیت است و همچنین باید به افراد کمک کرد تا با تقویت جنبه مهارت‌آموزی یا تأمین مالی ضمانت شده کسب‌ و کارهای ساده و زودبازده‌ای راه بیندازند.

  باقرزاده بیان کرد: سال گذشته ۲۷ هزار نفر اتباع خارجی را زیر پوشش بردیم و به‌ طور مستقیم ۱۴ میلیارد تومان هزینه دربر داشت که ۳ میلیارد تومان آن از طریق مشارکت مؤسسات بین‌المللی از جمله ریلیف اینترنشنال، «ان آر سی» موسسه‌ای که از طرف کشور نروژ حمایت می‌شود و کمیساریا که برای حضور ۲ هزار و ۳۵۰ نفر زمینه‌سازی کرده است، تأمین‌ شده است.

  رئیس نهضت سواد آموزی در پایان گفت: آموزش حق همه شهروندان ایرانی و غیرایرانی است وباید از همه امکانات  سازمان بشردوستی مثل ریلیف اینترنشنال توجهشان را باید بیشتر به این مسئله معطوف کند و در آینده نیز با مدیران این موسسه برای تدوین برنامه های جامع تر گفت و گو خواهیم کرد.

  ۹ total views, 1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای