امروز : یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه 8 دسامبر, 2019 | ساعت انتشار خبر : 13:58 | تعداد بازدید : 252 نفر | امتیاز خبر :
 • اختلاف ۳ برابری قیمت محصولات کشاورزی؛ از مزرعه تا بازار

  بسیاری از مسئولان بر این باورند نبود زنجیره ارزش و تامین، بی توجهی به قانون الگوی کشت، ضعف در نظارت ها و وجود دلالان متعدد در سطح بازار از دلایل اصلی اختلاف ...

  بسیاری از مسئولان بر این باورند نبود زنجیره ارزش و تامین، بی توجهی به قانون الگوی کشت، ضعف در نظارت ها و وجود دلالان متعدد در سطح بازار از دلایل اصلی اختلاف ۵۰ درصدی قیمت محصولات از مزرعه تا بازار است.
  به گزارش ندای پیشوا: به نقل از راه دانا: با وجود شرایط مساعد اقلیمی و رشد چندبرابری تولید محصولات کشاورزی نسبت به سال قبل، اختلاف قیمت از مزرعه تا سفره در سایه کمبود نظارت دستگاه های متولی و وجود واسطه گران و دلالان متعدد در بازار به حدی بالاست که مصرف کننده چند برابر بهای واقعی پول می پردازد.این در حالی است که عموم افراد تصور می کنند که کشاورزان از آشفتگی بازار سودهای هنگفتی به جیب می زنند، اما در بسیاری از مواقع هزینه تولید به دست آنها نمی رسد که همین امر موجب شده تا بهره بردار محصول خود را رها کند و تمایلی به برداشت آن نداشته باشد.بسیاری از مسئولان بر این باورند نبود زنجیره ارزش و تامین، بی توجهی به قانون الگوی کشت، ضعف در نظارت ها و وجود دلالان متعدد در سطح بازار از دلایل اصلی اختلاف ۵۰ درصدی قیمت محصولات از مزرعه تا بازار و هدر رفت زحمات کشاورزان به شمار می رود که اعمال مدیریت صحیح، ایجاد زنجیره تولید تا تامین و واگذاری امور به اتحادیه ها و شرکت های کشاورزی تنها راه حل کوتاه کردن دست واسطه ها و به حداقل رساندن فاصله قیمت از مبدا تا مقصد به شمار می رود.
  *بهره‌وری در تولید افزایش

  با وجود تحریم های ظالمانه دشمنان برای جلوگیری از ورود مواد مورد نیاز کشاورزان مانند سم و کود، وزارت جهاد کشاورزی با برنامه هدفمند توانست امسال مواد مورد نیاز کشاورزان را بهتر از سال های گذشته تامین کند.

  جو از محصولات راهبردی کشاورزی به حساب می آید، زیرا علاوه بر مصرف در حوزه غذایی، در تامین خوراک دام که تولید بیشتر گوشت و شیر را در پی دارد، نقش موثری ایفا می کند. وی پیش بینی کرد، تولید پنبه ۷۰ درصد افزایش داشته باشد.

  بر اثر بارندگی های امسال بر اساس پیش بینی ها، تولید برنج به بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و تولید گندم به بیش از ۱۴ و نیم میلیون تن می رسد.

  بخش کشاورزی با در نظر گرفتن این موضوع باید به تولید صنعتی روی آورد تا بهره وری در تولید افزایش یابد.
  *نبود برنامه مدون و سو‌ءمدیریت در بازار محصولات کشاورزی

  حسین محمدی کارشناس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره دلایل اختلاف چند برابری قیمت محصولات کشاورزی از مزرعه تا بازار، اظهار کرد: با وجود مشقت‌های فراوان تولید و به کارگیری منابع متعدد خاکی و آبی سرمایه، و نیروی انسانی در بخش کشاورزی اما متأسفانه تولیدکننده بعد از تولید در کشور رها می‌شود که این امر بیانگر بی‌اهمیتی تولید است.
  وی بی‌برنامگی و عدم کنترل و نظارت در بازار محصولات کشاورزی را یکی دیگر از دلایل اختلاف قیمت از مزرعه تا سفره دانست و گفت: این در حالی است که با ایجاد زنجیره تولید، تأمین و ارزش در بخش کشاورزی و دنبال کردن تمامی عوامل خرید تا توزیع از این طریق مشکلات به حداقل ممکن می‌رسد به طوری که دیگر مصرف‌کننده مجبور به خرید محصولات کشاورزی با قیمت‌های بسیار گزاف نیست.
  اگرچه ایجاد زنجیره ارزش، تولید و تامین در شعار حرف خوبی است، اما در کشور ما زنجیره ها به سبب دخالت های نابه جا و رانت هایی که برخی مافیا به دنبال آن هستند، زود پاره می شود.

   504 total views,  2 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای