امروز : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : پنج‌شنبه 30 ژانویه, 2014 | ساعت انتشار خبر : 14:17 | تعداد بازدید : 1636 نفر | امتیاز خبر :
 • اجرای نمایش عروسکی«سوپ سنگ»در پیشوا+ تصاویر

  نمایش عروسکی«سوپ سنگ» توسط گروه کارگاه تئاتر خیابانی ایران در سالن هلال احمر شهرستان پیشوا به روی صحنه رفته است. به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، نمایش عروسکی سوپ سنگ که پیش از این در جشنواره ...

  نمایش عروسکی«سوپ سنگ» توسط گروه کارگاه تئاتر خیابانی ایران در سالن هلال احمر شهرستان پیشوا به روی صحنه رفته است.

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، نمایش عروسکی سوپ سنگ که پیش از این در جشنواره های بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان و اصفهان و همچنین جشنواره عروسکی مبارک اجرا شده بود توسط گروه کارگاه تئاتر خیابانی ایران در سالن هلال احمر شهرستان پیشوا به روی صحنه رفته است.

  امیرحسین شفیعی کارگردان این نمایش در گفتگو با پایگاه خبری ندای پیشوا گفت :این اجرا با همکاری ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پروش شهرستان پیشوا و همچنین انجمن تازه تاسیس هنرهای نمایشی شهرستان پیشوا به روی صحنه رفته است و انشاءالله تا دوازدهم بهمن برای مدارس پیشوا اجرا خواهیم داشت.

  شفیعی با اشاره به استقبال کودکان و نوجوانان شهرستان پیشوا از نمایش عروسکی سوپ سنگ اظهار داشت :تماشاگران کودک و نوجوان پیشوایی که کمتر آثار هنری را در حوزه تئاتر و نمایش عروسکی مشاهده کرده اند یا به جرات می توان گفت که اصلا آثار هنری را در این حوزه ندیده اند با این نمایش ارتباط بسیار خوبی برقرار کردند .

  وی افزود : وظیفه ما این بود که بچه ها به دنیای جادویی عروسک ها ببریم و سعی کردیم که با یک نمایش در حد استاندارد که در استان های مختلف ودر تئاتر شهر و در مجموعه های مختلف اجرا شده است این کار را اجرا کنیم.

  کارگردان نمایش عروسکی سوپ سنگ تصریح کرد : یکی از نکات پر اهمیت دیگر در این نمایش عوامل حرفه ای  این کار بودند ،آقای احسان صبوحی از آهنگسازان برتر کشور است که آثار آقای رضا عطاران و سعید آقاخانی را می سازد و همچنین بازیگران این نمایش حرفه ای و تلفیقی از بازیگران شهرستان های پیشوا ، ورامین و تهران هستند که در این چند روز نقش آفرینی کردند .

  شفیعی در خصوص موضوع این نمایش گفت : نمایش عروسکی سوپ سنگ یک روباه را نشان می دهد که قرار است به یک روستای مهمان نواز برود که نقشه آن گربه ای شکل است که مقصود ما نماد کشور ایران است.

  وی افزود :روباه در روستا بدنبال تسخیر منابع و دستاوردهای روستا به نفع خود است که با شخصیت های مختلفی که در روستا زندگی می کنند از جمله یک چوپان ، پیرمرد و یک پیرزن مواجه می شود و ماجراهایی که برای این روباه رخ می دهد و مردم این روستا هستند که با تدبیر خود سعی می کنند روباه را فراری دهند و در نهایت روباه از روستا فرار می کند.

  این کارگردان تئاتر ادامه داد :ما در این نمایش ضمن این که قصد داشتیم مفاهیم ارزشی را در این کار بگنجانیم مهمتر از آن سعی داشتیم با فضایی کمدی ، عروسکی و فانتزی و تلفیقی از موسیقی بتوانیم این فضا را برای کودک فراهم کنیم که پای این قصه بنیشند .قصه ای که بیش از هرچیز به سبک زندگی ایرانی اسلامی نزدیک است و در واقع عاری از دروغ است و مهربانی را سفارش می کند.

  وی افزود :بنده با توجه به این که سال ها کار در سطح تئاتر انجام داده ام ولی هرگز در منطقه ای که به دنیا آمده و زندگی کرده ام کاری اجرا نکرده بودم و این اولین اثر بنده است که در شهرستان های ورامین و پیشوا و قرچک اجرا می شود.

  شفیعی با بیان این که شهرستان پیشوا باید به فکر تامین یک سالن مناسب برای فعالیت های هنری باشد گفت : سالن هلال احمر اصلا برای کار تئاتر مناسب نیست چون امکانات مناسبی از نظر صوت و نور ندارد و هم فضای فرسوده ای دارد و همچنین هنوز طرز برخورد با یک هنرمند را بلد نیستند.

  وی افزود :امیدواریم یک روزی شهرستان پیشوا یک سالن خوب داشته باشد تا بتوان در آن فعالیت های فرهنگی انجام داد.

  این هنرمند با بیان این که در تمام دنیا گروه های تئاتری با حمایت ارگان ها ، ادارات و منابع هست که می توانند زنده باشند تصریح کرد : در شهرستان نوپایی مثل پیشوا شاید برای اجرای عمومی یک مقدار زود باشد ولی همین که دانش آموزان این نمایش را دیدند بسیار خوب است و با همکاری ادارات آموزش و پرورش پیشوا و فرهنگ وارشاد فرهنگ تئاتر دیدن در شهرستان پیشوا در حال نهادینه شدن است .

  وی افزود : من فکر می کنم اگر دو اداره آموزش و پرورش پیشوا و فرهنگ و ارشاد دست در دست هم دهند می توانند فرهنگ دیدن تئاتر را بسیار گسترده تر اجرا کنند و باید گفت که نمایش عروسکی برای اولین قدم بسیار مثبت و خوبی بود.

  امیرحسین شفیعی در خصوص استعدار جوانان و نوجوانان شهرستان پیشوا در عرصه هنر گفت : من فکر می کنم جوانان و نوجوانان پیشوایی استعداد بسیار زیادی دارند و باید از پیشکسوتان برای جذب استعدادهای جدید استفاده کنند .

  وی افزود : افراد شاخصی مثل خانم نگار جنیدی که دستیار کارگردان فیلم های سینمایی ۳۵ میلی متر هستند یا بازیگر توانمند کشور خانم لیلا جنیدی که در تئاتر حضور دارند و آقای روح الله سنایی بازیگری است که بارها در جشنواره فجر جایزه گرفته است و افراد شاخص دیگری که از هنرمندان شهرستان پیشوا هستند.

  کارگردان نمایش سوپ سنگ با تاکید بر این که همه چیز با فرهنگ حل می شود نه با زیاد شدن مکان های نظامی ادامه داد :هر شهری که مکان های نظامی آن بیشتر از مکان های فرهنگی باشد آن شهر ناامن تر است و شهری امن است که مکان های فرهنگی آن بزرگ تر از مکان های نظامی آن باشد .

  شفیعی تصریح کرد : ما قرار است اندیشه بچه های خود را مقابل فعالیت های ماهواره ها و بیگانگان تقویت کنیم و امروز شما نمی توانید به راحتی به جنگ ماهواره و بازی های رایانه ای و بازی های خشونت آمیزی که غرب در حال ترویج است بروید و باید برای مقابله با آنها جایگزین مناسبی داشته باشیم.

  وی افزود :امروز باید با کمک فرهنگ ایرانی و اسلامی به جنگ این ها بروید و هر شهر موظف است در حدود اختیارات جغرافیایی خود فعالیت داشته باشد

  این کارگردان تئاتر تاکید کرد : امروز نمی شود ۲۲ بهمن را با یک بنر تبلیغ کرد چون ضد تبلیغ آن بسیار گسترده تر در حال انجام شدن است بلکه باید از هنر کمک بگیریم و به شرطی می توان از هنر کمک گرفت که هنرمند آن را داشته باشیم .

  وی افزود :شهرستان پیشوا باید هنرمندان بیشتری پرورش دهد تا بتوانند با جذب نیروی هنرمند بیشتر شهر را پوشش دهند .به هر حال من فکر می فکر می کنم پیشوا نسبت به مناطق دیگر شهر فرهنگی تری است .

  شفیعی ادامه داد :در جشنواره تئاتر خیابانی که سال گذشته در این شهرستان برگزار شد و یک کار بزرگ بود و گروه های تئاتر از سراسر کشور در این شهرستان اجرا داشتند و خیلی از تماشاگران شهرستان پیشوا راضی بودند پس این فرهنگ در بین مردم وجود دارد.

  وی با تاکید براین که باید سازمان ها و ادارت دیگری به غیر از اداره ارشاد در این عرصه ورود پیدا کنند اظهار داشت : چون اداره ارشاد یک اداره فقیری در کل کشور است یعنی شهرداری ها مخصوصا بخش فرهنگی موظف هستند که برای تئاتر و موسیقی و هنرهای تجسمی و تمامی هنرها هزینه کنند .

  امیرحسین شفیعی در پایان خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم که هزینه کردن برای هنر سرمایه گذاری بزرگی است و وقتی برای هنر هزینه می کنیم بدانیم  که در حال سرمایه گذاری برای نسلی هستیم که قرار است با اندیشه تر ،با فرهنگ تر و با برنامه تر نظام جمهوری اسلامی را بسازد.

  ۳۵۴ total views, 1 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای