امروز : پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸

 • تاریخ انتشار خبر : سه‌شنبه 8 جولای, 2014 | ساعت انتشار خبر : 12:26 | تعداد بازدید : 322 نفر | امتیاز خبر :
 • آیا مصافحه با نامحرم از نظر قرآن و روایات جایز است؟

  یکی از مسائلی که در خصوص ارتباط با نا محرم مطرح است مسئله مصافحه است. به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، یکی از مسائلی که در خصوص ارتباط با نامحرم مطرح است، مسئله مصافحه ...

  یکی از مسائلی که در خصوص ارتباط با نا محرم مطرح است مسئله مصافحه است.
  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، یکی از مسائلی که در خصوص ارتباط با نامحرم مطرح است، مسئله مصافحه است که آیا مصافحه با نامحرم از نظر قرآن و روایات جایز است؟ 

  پاسخ:

  در قرآن در مورد مصافحه با نامحرم مطلبی با صراحت وارد نشده است. کتاب قرآن به جزئیات احکام نمی پردازد، بلکه جزئیات را مفسرین قرآن (پیامبر و اهل البیت علیهم السلام) بیان می فرمایند.

   

  خداوند متعال، در سوره نور آیات ۳۰ و ۳۱ چند دستور می دهد:

   

  ۱- مردان به زنان نامحرم و زنان به مردان نامحرم نگاه نکنند.

  ۲- زنان زینتشان را به نامحرم نشان ندهند.

  ۳- طوری راه نروند که صدای خلخال پایشان را مردان نامحرم، بشنوند. وقتی که نگاه به نامحرم حرام باشد؛ قطعا لمس (مصافحه) حرام است.

   

  روایاتی در خصوص حرمت مصافحه با زن نامحرم وارد شده است، که به عنوان نمونه چند مورد ذکر می شود:

   

  ۱- قال رسول الله  صلی الله علیه و آله انی لست اصافح النساء؛ پیامبر: من هرگز با زنان مصافحه نکرده ام»(میزان الحکمه، ج ۲، ص ۱۶۱۶)

   

  ۲- عن الصادق علیه السلام: لا یحلّ للرجل أن یصافح المرأه إلّا امرأه یحرم علیه أن یتزوّجها؛ أُخت أو بنت أو عمّه أو خاله أو بنت أُخت أو نحوها، و أمّا المرأه التی یحلّ له أن یتزوّجها فلا یصافحها؛ امام صادق علیه السلام می فرماید: دست دادن مرد با زن دیگر جایز نیست؛ مگر زنانی که از محارم او هستند مانند دختر، عمه، خاله، خواهرزاده و مثل این ها. اما، با زنانی غیر از ایشان که ازدواج با آنان بر او رواست، دست دادن و مصافحه جایز نیست» (الکافی، ج ۵، ص ۵۲۵)

   

  ۳-عن أبی جعفرو أَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیهما السلام قَالَا مَا مِنْ أَحَدٍ إِلَّا وَ هُوَ یصِیبُ حَظّاً مِنَ الزِّنَا فَزِنَا الْعَینَینِ النَّظَرُ وَ زِنَا الْفَمِ الْقُبْلَهُ وَ زِنَا الْیدَینِ اللَّمْسُ صَدَّقَ الْفَرْجُ ذَلِک أَوْ کذَّبَ؛ اعضا و جوارح بدن افراد به نوعی از زنا، حظّ و بهره ای می برد. پس زنای دو چشم نگاه است و زنای دهان بوسیدن است. و زنای دو دست، لمس و زدن به بدن اجنبی و نامحرم است. چه زنای فرج آن را تکمیل کند یا نکند»(وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۹۱)

  منبع:جام نیوز

  ۸۸ total views, 2 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای