امروز : چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

 • تاریخ انتشار خبر : شنبه 2 ژانویه, 2016 | ساعت انتشار خبر : 23:16 | تعداد بازدید : 4143 نفر | امتیاز خبر :
 • آغاز عملیات مرمت گنبد امامزاده جعفر (ع) کمتر از یک ماه آینده/ میراث فرهنگی به تعهدات خود عمل نکرده است/ وجود ۱۴ اشکال حقوقی در قرارداد آستانه با میراث فرهنگی

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، چند ماهی است گنبد بارگاه ملکوتی امامزاده جعفر (علیه السلام) شهرستان پیشوا که از نظر معماری و کاشیکاری در زمره شاهکارهای هنر ایرانی و اسلامی در کشور ...

  رئیس اداره اوقاف و امور خیریه پیشوا با بیان این که قرارداد فی مابین آستان مقدس امامزاده جعفر (ع) و موقوفه شیخ جنید با اداره میراث فرهنگی و گردشگری پیشوا، ۱۴ اشکال حقوقی محرز وجود دارد، تصریح کرد: اداره میراث فرهنگی به تعهدات خود در این قرارداد عمل نکرده است و هیچ ضمانت اجرایی در این قرارداد وجود ندارد.

  حجت الاسلام و المسلمین گوهری

  به گزارش پایگاه خبری ندای پیشوا، چند ماهی است گنبد بارگاه ملکوتی امامزاده جعفر (علیه السلام) شهرستان پیشوا که از نظر معماری و کاشیکاری در زمره شاهکارهای هنر ایرانی و اسلامی در کشور است و در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده، به دلیل عدم تعمیرات و بازسازی در حال تخریب است.

   

  در همین رابطه خبرنگار پایگاه خبری ندای پیشوا به سراغ رئیس جدید اداره اوقاف و امور خیریه پیشوا رفت و در این زمینه با وی گفتگو کرد که در ادامه می خوانید:

   

  حجت الاسلام و المسلمین گوهری با اشاره به قرارداد فی ما بین آستانه مقدس حضرت جعفر بن موسی الکاظم (علیه السلام) و اداره میراث فرهنگی و گردشگری پیشوا گفت: آستان مقدس امامزاده جعفر (ع) و موقوفه شیخ جنید قراردادی را نزدیک به یکسال پیش با اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان پیشوا تنظیم کردند که در این قرارداد ۱۴ اشکال حقوقی محرز وجود دارد.

   

  رئیس اداره اوقاف و امور خیریه پیشوا تصریح کرد: در این قرارداد آمده است که در ازای واگذاری ملکی که در اختیار میراث فرهنگی است، این اداره می بایست در اسرع وقت نسبت به تأمین اعتبار لازم جهت مرمت گنبد اقدام عاجل نماید، ولی این مهم تا الان صورت نگرفته است.

  گنبد حرم امامزاده جعفر(ع) پیشوا

   

  گوهری بیان داشت: در حالی که گفته می شود این قرارداد با توافق شفاهی رئیس وقت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان پیشوا (ابوالفضل حسین آبادی) منعقد شده است، اما رئیس وقت اوقاف از این قرارداد اظهار بی اطلاعی کرد.

   

  رئیس اداره اوقاف و امور خیریه پیشوا گفت: اگربنده بخواهم علیه اداره میراث فرهنگی اقدام اداری انجام دهم که چرا به تعهدات خود عمل نکرده است، هیچ ضمانت اجرایی در این قرارداد وجود ندارد.

   

  وی عنوان داشت: این قرارداد تا پایان بهمن ماه سال جاری به اتمام می رسد، ولی عملا کاری صورت نگرفته و اداره میراث فرهنگی به تعهدات خود عمل نکرده است.

  گنبد حرم امامزاده جعفر(ع) پیشوا

   

  گوهری، خطاب به اداره میراث فرهنگی گفت: گنبد حرم مطهر امامزاده جعفر (علیه السلام) را می گویید جزء آثار ملی است و باید طبق نقشه ما جلو بروید، خُب اگر شما جلو نیایید و این گنبد تخریب شود، جوابگو هستید؟

   

  وی افزود: چرا دوستان میراث فرهنگی در خصوص تخریب گنبد امامزاده جعفر (علیه السلام) هنوز سراغ ما نیامده و نامه ای ننوشته اند؛ پس حس مسئولیت ندارند.

   

  رئیس اداره اوقاف و امور خیریه پیشوا اظهار داشت: اگر در حرم امامزاده عبدالله (علیه السلام) یا حرم امامزاده یوسف رضا (علیه السلام) بخواهیم چیزی را تکان دهیم، میراث فرهنگی جلوی ما را می گیرد؛ خُب شما که مانع می شوید، راهکار آن را به ما بدهید.

  وی افزود: در حرم امامزاده عبدالله (علیه السلام) گفتند این جزء آثار ملی است، تخریب نشود. خُب شما برای مرمت آن چه کار کردید.

  گنبد حرم امامزاده جعفر(ع) پیشوا

   

  گوهری با اشاره به مکاتبات صورت گرفته با اداره کل اوقاف استان تهران در خصوص مرمت گنبد حرم مطهر امامزاده جعفر (علیه السلام) گفت: ما با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مکاتبه کردیم و به مهندسین اداره فنی اوقاف اعلام کردیم که گنبد در حال تخریب است و دوستان نیز به این قرارداد استناد کردند و گفتند که اگر ما کار مرمت را شروع کنیم تکلیف این قرارداد چه می شود.

   

  این مسئول در پاسخ به این سوال که آیا شما برای مرمت گنبد حرم مطهر امامزاده جعفر (علیه السلام) تا اتمام این قرارداد صبر می کنید، اظهار داشت: نخیر؛ اوقاف در این قرارداد نقشی ندارد که بخواهد منتظر این قرارداد باشد.

   

  رئیس اداره اوقاف و امور خیریه پیشوا با اعلام این مطلب که عملیات مرمت گنبد امامزاده جعفر (علیه السلام) کمتر از یک ماه آینده از سوی اوقاف شروع می شود، اظهار داشت: مکاتبات با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران انجام شده است و به محض این که اداره کل جواب دهد، کار را شروع می کنیم.

   

  گوهری اظهار داشت: امامزاده جعفر (علیه السلام) شهرستان پیشوا جزء امامزادگان شاخص کشوری است، به همین خاطر سازمان اوقاف حساسیت ویژه ای روی این آستانه دارد.

   

  وی با بیان این که وظیفه ذاتی اداره اوقاف و امور خیریه حفظ و مرمت موقوفات است تصریح کرد: بزرگترین موقوفه پیشوا، موقوفه شیخ جنید است که یکی از نیت های آن برای آستانه است و اولین اولویت کاری اداره اوقاف پیشوا رسیدگی به وضعیت آستانه است.

  ۳۰۸ total views, 3 views today


  طراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرسطراحی سایت و قالب وردپرس

  چند رسانه ای